لینک های دسترسی

Breaking News

رحمان ملک- رهبران طالبان پاکستانی معاف شده می توانند


وزیرداخلۀ پاکستان می گوید به پولیس بین المللی یا انترپول توسل می جوید که از افغانستان بخواهد تا مولوی فقیر محمد قوماندان ارشد طالبان پاکستانی را که به تازگی ها در افغانستان دستگیر شده است، به مقام های پاکستانی تحویل دهد.

این فرمانده ارشد طالبان پاکستانی به تاریخ ۱۸ ماه فبروری توسط نیرو های امنیتی افغان در شرق افغانستان دستگیر شد.

رحمان ملک، وزیر داخلۀ پاکستان گفت که دستان فقیر با خون شمار زیاد پاکستانی ها آلوده است و او باید بر اساس قوانین محلی در پاکستان محاکمه شود. اما حکومت افغانستان تا کنون تحویلدهی این رهبر شورشیان را به پاکستان رد کرده است.

فقیر محمد که در سال ۲۰۱۰ دومین فرمانده ارشد طالبان پاکستانی بود، گمان می رود که در شمار زیاد حملات مرگبار در پاکستان دست داشته است.

علاقمندی شبکه های شبه نظامی رفته رفته از مولوی فقیر محمد کاسته شد، زیرا او پیشنهاد مذاکره با حکومت پاکستان را کرد و در خاک افغانستان پناهگزین شد.

پیشنهاد طالبان برای صلح

از زمانیکه فقیر محمد پاکستان را ترک کرد، طالبان پاکستانی نشست و مذاکره را با اسلام آباد پیشنهاد کرده اند تا از آن طریق بتوانند به جنگ در آن کشور پایان ببخشند. اما اسلام آباد تا کنون در خصوص مذاکرات صلح با تحریک طالبان پاکستانی پاسخ مثبت یا منفی نداده است.

وزیر داخلۀ پاکستان می گوید که طالبان باید در گام نخست، سلاح خود را بر زمین بگذارند و به اثبات برسانند که به صلح متمایل و در مذاکرات جدی اند.

رحمان ملک گفت که اگر حکیم الله محسود و ولی الرحمان –رهبران طالبان – خود را تسلیم کنند، برای آنان معافیت داده خواهد شد.

عملیات متواتر قوای نظامی پاکستان در ریشه کن سازی کامل شورشیان از پایگاه های آنان که در مناطق قبایلی در امتداد سرحد با افغانستان قرار دارد، ناکام بوده است.

عایشه صدیقی، تحلیلگر مسایل امنیتی می گوید، تاکید و پافشاری پاکستان برای استرداد فقیر محمد از سوی کابل به اسلام آباد می تواند اضافه تر تلاشی باشد تا اعضای بیشتر تندرو طالبان پاکستانی را به میز مذاکره بکشاند.

احزاب سیاسی مخالف حکومت پاکستان را زیر فشار گرفته اند تا در مورد دسترسی و نزدیکی با طالبان بیشتر بی اندیشد. معاملات گذشتۀ صلح با جناح های طالبان پاکستانی انتقادات بین المللی را به خاطر پامال شدن حقوق مردم در مناطق تحت ادارۀ طالبان و عدم تامین صلح پایدار در آن ساحات، در پیش داشت.
XS
SM
MD
LG