لینک های دسترسی

Breaking News

یک جلسه تجارتی بین افغانستان و پاکستان به تعویق افتاد


هفتمین جلسۀ سالانه هماهنگی ترانزیت و تجارت میان افغانستان و پاکستان یا APTTCA قرار بود به تاریخ ۱۱ و ۱۲ سپتمبر سال جاری میلادی برگزار شود.

اما؛ سفارت پاکستان مقیم کابل، با نشر خبرنامه‌ای گفته است این جلسه به خواست حکومت افغانستان به تعویق افتاده است.

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا گفت در دوسال گذشته جانب پاکستان نمی‌خواست این جلسه دایر شود و امسال نیز حکومت افغانستان آن را به تعویق انداخته است.

آقای الکوزی، در ادامه افزود "فعلا یک کانتینر جنسی که ما از کراچی می‌آوریم پنج و شش هزار دالر تمام می‌شود؛ مگر از راه بندر عباس که می‌آوریم به ۱۴۰۰ دالر تمام می‌شود. به همین ارتباط از این راه ما تاوان می‌کنیم، گرچه این راه نزدیکترین راه است؛ مگر ماه‌ها، مال ما در کراچی می‌ماند و در اینجا در ۱۵ روز مال از جبرعلی یا از دوبی از راه بندر عباس به اسلام قلعه و نمیروز می‌رسد. باز هم اگر این جلسه برگزار شود، خوب است یک یادآوری خواهد بود. حالی نسبت به ما مشکلات تجار پاکستانی در افغانستان زیاد است".

اما آقای الکوزی گفت، پاکستان به تعهدات قبلی خود در زمینه ترانزیت و تجارت با حکومت افغانستان عمل نکرده است و تا زمانی که در پالیسی این کشور بازنگری ایجاد نشود، این جلسات نمی‌تواند نتایج ملموس داشته باشد.

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان
خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان

​مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا، در مورد مشکلات تاجران پاکستانی ابراز نظر نکرد و در مورد به تعویق انداختن این جلسه از جانب افغانستان اما گفت، دلیل خاصی وجود ندارد و این جلسه برگزار خواهد شد.

آقای قوقندی افزود که تاریخ نهایی آن در آینده نزدیک اعلام و در آن جلسه روی تمدید موافقتنامۀ ترانزیت و تجارت بین افغانستان و پاکستان بحث خواهد شد.

قوندی گفت "مشکلاتی که برخلاف تعهدات یا موارد اپتا از طرف پاکستان یا افغانستان ایجاد شده باشد در برابر ترانزیت و تجارت در آنجا بحث می‌شود و با اسناد ارائه می‌شود. یعنی این جلسات می‌تواند در حل مشکلاتی که موجود(کمک کند)".

آقای قوقندی افزود که افغانستان خواستار تمدید این موافقنامه است؛ اما با ایجاد تعدیلات، چون آن‌زمان که حکومت افغانستان و پاکستان موافقنامه ترانزیت و تجارت را امضا کردند، در موقف کنونی نبودند.

اکنون موقف هردو کشور تغییر کرده است و افغانستان عضویت سازمان تجارت جهانی را دارد و پاکستان عضویت سازمان بین‌المللی ترانسپورت جاده‌یی را.

آذرخش حافظی، رئیس روابط بین‌الملل اتاق تجارت و صنایع افغانستان در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا گفت "جنجال ها زیاد است و مذاکرات مقدماتی نتیجه مثبت نداد به همین دلیل تا که به تفاهم مقدماتی زمینه برابر شود این جلسه به تعویق افتاد".

این جلسه هرسال در اسلام آباد، پایتخت پاکستان برگزار می‌شود و سه نفر از جانب افغانستان و سه نفر از جانب پاکستان اشتراک می‌کنند.

افغانستان و پاکستان سال ۲۰۱۰ میلادی، توافقنامۀ ترانزیت و تجارت یا اپتا را امضا کردند و پس از آن هرسال، جلسۀ تخنیکی در مورد چگونگی عملکرد حکومت‌های دوکشور مطابق توافقنامه برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG