لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات در محلاتی که شنبه مسدود بود، یکشنبه برگزار می‌شود


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد، در محلاتی که روز شنبه (۲۸ میزان) انتخابات پارلمانی برگزار نشد، روز یکشنه (۲۹ میزان) در آن محلات انتخابات برگزار خواهد شد.

گلا جان عبدالبدیع صیاد، رئیس این کمیسیون به خبرنگاران گفت "مراکز و محلاتی که امروز تا ساعت یک باز نشود، انتخابات آنان فردا برگزار می‌شود".

آقای صیاد گفت که گروه سیار کمیسیون انتخابات، آماده اند که به مشکلات در محلات و مراکز رای‌دهی رسیدگی کنند.

سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که از ۵ هزار و ۵۴ مرکز، ۳۶۰ مرکز رای‌دهی در ۳۲ ولایت افغانستان تا چاشت روز شنبه، بسته مانده است.

در همین حال، آقای هاشمی تأکید ورزید که شماری‌ها به دنبال "تخریب و سبوتاژ" انتخابات اند و در بعضی مراکز و محلات، ماشین بایومتریک به گونۀ عمدی شکستانده شده و یا در آب انداخته شده است.

رئیس کمیسیون انتخابات اطمینان داد که هیچ شهروند واجد شرایط رای‌دهی که ثبت نام کرده باشد، از حق رای‌دهی بازنخواهد ماند.

آقای صیاد گفت که این کمیسیون در کنار این مسأله، تصمیم گرفته در محلاتی که ماشین بایومتریک قابل استفاده نیست، مطابق به فهرست رای‌دهندگان، روند رای‌دهی ادامه یابد و در محلاتی که روند رای‌دهی با تأخیر آغاز شد، این روند تا هشت شب ادامه یابد.

همچنان آقای صیاد گفت که تا اکنون (۱:۰۰ بجه چاشت) کدام رویداد "بزرگ امنیتی" رخ نداده است.

هرچند کمیسیون انتخابات روز گذشته اعلام کرد که به گونۀ کامل، برای برگزاری انتخابات پارلمانی آمادگی دارد؛ اما از صبح به این‌سو شکایات زیادی از سوی شهروندان کشور صورت گرفته است.

بیشترین شکایات از بسته ماندن تعدادی از محلات و مراکز رای‌دهی صورت گرفته است.

شهروندان کشور در اعتراض به مسدود ماندن برخی از محلات رای‌دهی، کمیسیون انتخابات را به "ناکارایی" متهم کرده اند.

XS
SM
MD
LG