لینک های دسترسی

Breaking News

اسماعیل خان: طالبان داخل افغانستان مذاکرات صلح را انجام دهند


عکس آرشیف

محمد اسماعیل خان یک تن از سران جهادی از طالبان می خواهد تا در افغانستان حاضر شده و گفتگوهای صلح را بصورت بین الافغانی به پیش ببرند.

این رهبر جهادی همچنان از حکومت و جامعه جهانی میخواهد تا اجازه دهند این گفتگوها آغاز شده تا افغانستان به یک صلح پایدار دست یابد.

محمد اسماعیل خان که در چهاردهمین سالروز درگذشت فرزندش میرویس صادق وزیر اسبق ترانسپورت و هوانوردی افغانستان در هرات سخنرانی می کرد از طالبان خواست تا به این جنگ بی سرنوشت پایان دهند.

این رهبر جهادی در واکنش به اعلامیه تازه گروه طالبان که از وی و سایر رهبران جهادی دعوت کرده اند تا برای تشریک نظریات پیرامون ختم جنگ در افغانستان، با دفتر سیاسی آنان در قطر به تماس شوند؛ از طالبان خواست تا دروازه گفتگوهای تازه صلح را در افغانستان باز کنند.

مجاهدین میزبان گفتگوی صلح با طالبان

محمد اسماعیل خان گفت توانایی آن را دارد تا سران جهادی را در ولایت هرات جمع نموده و گفتگوهای صلح بین مجاهدین و گروه طالبان را میزبانی کند.

اسماعیل خان گفت "و از طالبان می خواهیم که این باب مذاکره را در کشورهای خارجی باز نکنند و در هر جایی از کشورهای خارجی دروازه باز میکنند چیزی به منافع خود فکر می کنند خوب است که بیاییم این منافع را افغانی فکر کنیم و راه حلی سراغ کنیم تا ما از این مصیبت خلاص شویم، تقاضا داریم که طالبان جواب مثبت بدهند تا در افغانستان ما مهماندار باشیم".

اسماعیل خان همچنان از سران حکومت وحدت ملی و جامعه جهانی خواست تا از این حرکت که در حال شکل گیری است حمایت کرده و اجازه دهند تا این گفتگوها به رهبری مجاهدین آغاز شود تا بتوان به یک صلح پایدار در افغانستان دست یافت.

محمد اسماعیل خان همچنان از طالبان خواست تا دست از وابستگی به کشور پاکستان بردارند و به کشتار افغان ها نیز پایان دهند.

اسماعیل خان گفت "امیدواریم که بزرگواران ، اعضای دولت به این حسادت نشان ندهند چون همه ما آرزوی مان آزادی افغانستان و آرمان همه ما ختم جنگ است و چی فرق میکند که این جنگ از هر طریقی ختم شود و صدای صلح که ارزوی هر افغان است در این سرزمین بلند شود".

با این که مقامات در ارگ ریاست جمهوری حاضر به پاسخگویی در این رابطه نشدند اما سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان از هر گونه برنامه و گفتگو پیرامون دسترسی به صلح با گروه های مخالف در افغانستان استقبال میکند.

با این حال آقای طاهری می گوید این گفتگو ها باید از آدرس رسمی شورای عالی صلح افغانستان به پیش برده شود.

اسماعیل خان گفت "از چینل شورای عالی صلح افغانستان هر زمانی هر کسی که اقدامی میکند در سطح افغانستان که او پروسه رسمی را طی مراحل کند ما آنرا استقبال میکنیم اگر رهبران سیاسی و یا مردم عادی باشند".

محمد اسماعیل خان همچنان در این مراسم گفت دلیل روی اوردن طالبان به این گفتگو ها روبرو شدن جنگ افغانستان با بن بست است.

هفته گذشته محمد اسماعیل خان در مراسم بزرگداشت از سالگرد قیام 24 حوت مردم هرات از طالبان خواست که اگر به پیشنهاد صلح حکومت پاسخ نمیدهند، با "خانوادۀ بزرگ مجاهدین" به گفتگو بنشینند.

XS
SM
MD
LG