لینک های دسترسی

Breaking News

نقش استخبارات بیرونی در بسته شدن دفتر طالبان در قطر


پس از نشر گزارش هایی مبنی بر بسته شدن دفتر طالبان در قطر، مقام های شورای عالی صلح می گویند که "استخبارات بیرونی با به کار گیری میکانیزم پیچیده" برای کشاندن مذاکرات صلح به بن بست تلاش کرده اند.

محمد اسماعیل قاسمیار، عضو و مشاور روابط بین المللی شورای عالی صلح در گفتگوی ویژه با رادیو آشنا صدای امریکا گفت که منابع رسمی دولت قطر تا کنون در مورد بسته شدن دفتر طالبان در آن کشور به شورای عالی صلح افغانستان اطلاع رسمی نداده است.

آقای قاسمیار به این باور است که در مسدود شدن مؤقت دفتر طالبان در قطر استخبارات بیرونی دست دارند. او می گوید که کشور های خارجی با طرح میکانیزمی که برای دولت و شورای عالی صلح افغانستان قابل قبول نبود، مذاکرات صلح را پیچیده ساختند، اما از کدام کشور خاصی نام نبرد.

مشاور روابط بین المللی شواری عالی صلح می گوید که این واکنش ها می تواند بر روند صلح تاثیرات منفی به جا بگذارد و تلاش های صلح را به تاخیر بیاندازد، اما تاکید می کند که شورای عالی صلح به تلاش ها در این زمینه ادامه می دهد تا گروه طالبان با پی بردن به حقانیت این تلاش ها به مذاکره حاضر شوند.

طالبان دلیل مسدود کردن این دفتر را برچیده شدن پرچم و لوحۀ آن گروه عنوان کرده اند، اما کار شناسان افغان می گویند که عوامل پشت پرده باعث شده است که طالبان دفتر خود را در قطر مسدود کنند.

جنرال رحمت الله رووفی، تحلیگر مسایل سیاسی به این باور است که مداخلات پاکستان سبب چنین واکنش هایی از آدرس طالبان شده است. آقای رووفی می گوید که پاکستان نه به خاطر اهداف مسالمت آمیز و نه به سود افغانستان بلکه تنها با اندیشیدن به منافع خود در این زمینه دخالت می کند.

در همین حال حکومت ایالات متحده گفته است که از هر راه ممکن به منظور فراهم کردن زمینه برای مذاکرات صلح میان افغان ها تلاش خواهد کرد.

با این که گفته می شود دفتر طالبان در قطر به گونۀ مؤقت مسدود شده است اما روشن نیست که برای بازگشای این دفتر طالبان چه شرایطی را پیشکش خواهند کرد و چه زمانی این دفتر دوباره گشایش خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG