لینک های دسترسی

Breaking News

فرار صدها زندانی افغان از قندهار با حفر تونل


فرار صدها زندانی افغان از قندهار با حفر تونل

مقامات افغان می گویند بیش از چهارصد زندانی که بیشتر آن شورشیان طالب هستند، از طریق حفر یک تونل از زندان عمومی شهر قندهار فرار نموده اند.

طالبان مسؤوليت حفر تونل ۳۲۰ متری را که در مدت ۵ ماه انجام شده، به عهده گرفته اند. اين تونل از پوسته های تلاشی دولتی و شاهراه کابل قندهار میگذرد.

طالبان می گويد عمليات حفاری شام يکشنبه هنگاميکه زندانيان فرار خود را آغاز کردند، به پايان رسيد.

این فرار در زندان سرپوزه شهر قندهار با دوازده صد زندانی، با وجود حضور عساکر بین المللی، کمکهای مالی و مشاورین، نماینگر ضعف مداوم حکومت در مناطق جنوبی کشور است. توریالی ویسا والی قندهار تائید نمود که ٤۷٥ زندانی موفق به فرار گردیدند.

توریالی ویسا، والی قندهار گفت "حدود ٤۷٥ زندانی از محبس فرار نموده که در میان انان یک تن زندانی جنایی و متباقی زندانیان سیاسی اند."

پولیس امروز دوشنبه عملیات دستگیری مجدد این زندانیان را اغاز نمود سخنگوی ریاست جمهوری گفت که تا نیمه روز ١٣ تن آنان دوباره دستگیر نموده اند.

وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان گفت "فرار محبوسین از زندان یک خبر نا خوش برای حکومت و مردم افغانستان است. این عمل اسیب پذیری عظیم حکومت را نشان میدهد."

آقای ویسا در پاسخ سوالی مبنی بر این که این تونل چگونه بدون آگاهی کسی حفر گردید گفت این موضوع هنوز تحت بررسی قرار دارد.

قوای افغان و ناتو تدابیر امنیتی را بدنبال فرار زندانیان، در اطراف این محبس افزایش داده اند.

حبیب الله یک فرد پولیس قندهار گفت "حالا اوضاع تحت کنترول است و ما ساحه را مسدود نموده ایم."

در سال ۲۰۰۸ صدها زندانی که شامل شورشیان طالب بودند از همين زندان با انفجار دروازه های محبس، فرار کردند.

وحید عمر، سخنگوی ریس جمهور این واقعه را یک رویداد بزرگ عنوان نمود و در ضمن گفت که در مورد تحقیقات ادامه دارد و منتظر اقدامات بعدی نیروهای امنیتی در آن ولایت می باشند.

ویدیوی وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان را ببینید.

XS
SM
MD
LG