لینک های دسترسی

Breaking News

غنی از مظاهرات پشتون ها در پاکستان حمایت کرد


تظاهرات پشتون ها در پاکستان، پس از کشته شدن یک جوان از سوی پولیس آن کشور آغاز شد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهورافغانستان،روز جمعه از ظاهرات پشتون‌‌ها در پاکستان حمایت کرد و آنرا "ابتکار مثبت علیه افراط گرایی" خواند.

رئیس جمهورغنی در صفحۀ رسمی تویترش نوشته است که این مظاهرات از نظر اخلاقی همه را وادار به حمایت از آن می‌کند.

آقای غنی، نوشته است" تظاهرات پشتون‌ها ابتکار مثبت علیه افراط گرایی است و این کار از لحاظ اخلاقی همۀ ما را وادار می‌کند تا از آن حمایت کنیم".

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که این مظاهرات برعلیه "افراطیت و تروریزم" است و حکومت افغانستان از آن حمایت می‌کند.

آقای مرتضوی افزود"از جامعه جهانی و جامعه مدنی پاکستان انتظار می‌رود که چنین حرکت‌های را حمایت نمایید. ما امیدواریم که این خیزش مدنی در پاکستان تا از بین بردن افراطیت همچنان ادامه یابد".

این در حالیست که ده‌ها تن شامل جوانان پشتون از این سو و آن سوی خط دیورند صبح امروز جمعه، تظاهراتی را در کابل به حمایت از ادامۀ اعتراضات پشتون‌ها در آن سوی خط دیورند راه اندازی کردند.

آنان با سر دادن شعارهای "تروریزم را نمی‌پذیریم، تروریزم پرور را نمی‌پذیریم، افغانستان بزرگ زنده باد..." از اعتراض کنندگان پشتون در پاکستان حمایت کردند.

از یک هفته به این‌سو، هزاران پشتون در اسلام آباد و شهرهای دیگر پاکستان اعتراضات گسترده را راه اندازی کرده اند.

اعتراضات در شهرهای پاکستان پس از آن آغاز شد که پولیس پاکستان یک جوان پشتون را به نام نقیب الله محسود در شهر کراچی آن کشور، کشت.

مظاهره کنندگان در کابل، از خواست‌های اعتراض کنندگان پشتون در پاکستان حمایت کردند و خواستار شناسایی پاکستان به عنوان کشور حامی تروریزم، جابجایی نیروهای محافظ صلح سازمان ملل متحد در مناطق قبایلی، بررسی محمکۀ بین المللی جرایم جنگی از مناطق قبایلی و باز شدن دفاتر رسانه‌های بین المللی در مناطق قبایلی شدند.

ایمل سروان، یکی از اعتراض کنندگان گفت که پشتیبانی آنان از معترضین پشتون در پاکستان، ادامه می‌یابد.

آقای سروان افزود "ما تروریست پرور نیستیم؛ بلکه تروریزم برما تحمیل شده".

پیش از این، شماری از اعضای ولسی جرگۀ افغانستان نیز از تظاهرات در پاکستان، حمایت کرده بودند.

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز از حکومت این کشور خواسته است تا از "خیزش پشتون‌ها" در پاکستان حمایت کند.

آقای صالح، در صفحۀ رسمی فیسبوکش نوشته است " اینکه افغانستان امکانات مادی در اختیار دارد یا ندارد بحث علیحده است اما می‌تواند به عنوان داعیه‌دار تاریخ از خیزش پشتون‌ها حمایت معنوی و سیاسی نماید و باید نماید".

آقای صالح گفته است که پشتیبانی از پشتون‌ها در پاکستان در "خط منافع ملی" افغانستان است.

XS
SM
MD
LG