لینک های دسترسی

Breaking News

آخرین یهود افغان: اگر طالبان برگردند به اسراییل می‌روم 


زیبولان سمنتوف، یگانه یهود افغان که در جریان بیش از چهار دهه جنگ و خشونت، افغانستان را ترک نکرد، اکنون می‌گوید که اگر طالبان برگردند به اسراییل خواهد رفت.

او در یگانه کنیسهٔ افغانستان که در شهر کابل موقعیت دارد به فرانس پرس گفت: "چرا باید اینجا بمانم؟ آنان مرا کافر خطاب می‌کنند."

آقای سمنتوف علاوه کرد: "من آخرین و یگانه یهود در افغانستان هستم... وضعیت در اینجا برایم دشوار خواهد شد. تصمیم گرفته ام که اگر طالبان برگردند به اسراییل بروم.

زیبولان سمنتوف در سال‌های ۱۹۵۰ در شهر هرات چشم به جهان گشود و در جریان تهاجم اتحاد جماهیر شوروی در اوایل سال‌های ۱۹۸۰ به کابل کوچید.

یهودیان برای بیش از ۲۵۰۰ سال در افغانستان زیست داشتند و تنها ده‌ها هزار از آنان باشندگان ولایت هرات بودند؛ جاییکه چهار کنیسه هنوز هم وجود دارد؛ ساختمان‌های که گواه حضور قدیمی جامعهٔ یهودیان در این کشور است.

با آنهم،‌ یهودیان افغان در قرن ۱۹ به تدریج افغانستان را ترک کرده و در اسراییل مقیم شدند.

در جریان چند دهه، تمامی اقارب سمنتوف، به شمول همسر و دو دختراش افغانستان را ترک کردند.

او مسلماً باور دارد که اکنون یگانه یهود در افغانستان است.

آقای سمنتوف که بر افغان بودنش افتخار می‌کند به فرانس پرس گفت که زمانی تمامی ادیان و فرقه‌های مذهبی در این کشور از آزادی تمام برخوردار بودند، اما در جریان سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ اسلامگرایان تلاش کردند او را مسلمان سازند.

او گفت که رژیم طالبان او را چهار بار به زندان افگند.

این یهودی افغان گفت که طالبان یک بار کنیسه کابل را غارت کردند، کتاب‌های عبرانی را پاره کردند، منورا‌ها را شکستند و یک تورات عتیقه را با خود بردند.

او افزود: "طالبان گفتند که اینجا امارت اسلامی است و یهودیان در این‌جا هیچ حق ندارند."

زیبولان سمنتوف اکنون از آینده‌اش هراس دارد و می‌گوید که طالبان همانگونه استند که ۲۱ سال پیش بودند: "اعتمادم را نسبت به افغانستان از دست داده ام... در اینجا دیگر حیاتی وجود ندارد."

XS
SM
MD
LG