لینک های دسترسی

Breaking News

امسال حدود ۴۰ هزار نفر جذب اردوی افغانستان شده اند


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، حدود ۳۸ هزار تن در سال مالی ۱۳۹۵ خورشیدی، جذب اردوی ملی شده اند؛ این در حالی است که شمار سربازان پولیس جدیدالشمول به بیش از ۷۰۰۰ تن می‌رسد.

وزارت‌های دفاع و داخله به روز دوشنبه گزارش سالانۀ شان را به ولسی جرگۀ افغانستان ارائه کردند.

جنرال عبدالله حبیبی وزیر دفاع افغانستان که در جلسۀ استجوابیۀ ولسی جرگه حضور یافته بود؛ گفت، در سال مالی ۱۳۹۵، اردوی ملی این کشور، ۱۲۸۷ عملیات قاطع و تصفیوی، ۶۱۱ هزار و ۵۵۹ عملیات حفظ و ثبات را در سراسر افغانستان انجام داده است.

به گفتۀ جنرال حبیبی، اردوی ملی این کشور از لحاظ اسلحه و تجهیزات نظامی در شرایط خوبی قرار دارد.

بر اساس ارقامی که وزیر دفاع ارائه کرد، اردوی ملی ۹۴،۵ در صد سلاح سبک، ۹۷ درصد سلاح سنگین، ۹۵ فیصد وسایط گوناگون نظامی، ۷۷ درصد مهمات، ۸۰ در صد البسه، ۹۵ در صد روغنیات و ۱۰۰ در صد اعاشه را در اختیار دارد.

آقای حبیبی در خصوص جلب و جذب در اردوی ملی افغانستان گفت "در سال مالی ۱۳۹۵، به تعداد ۳۷ هزار و ۸۹۹ نفر از جوانان داوطلب واجد شرایط در ۳۴ ولایت کشور به صفوف اردوی ملی جذب گردیده و به تعداد ۸۴۳۲ تن احضار مجدد شده و همچنان به تعداد ۵۶۲۰ نفر از بریدملان و سربازان منفصل‌شدۀ قطعات و جزوتام‌های اردوی ملی تجدید قرارداد نموده" است.

در بخش رسیدگی به زخمیان سربازان، اردوی ملی افغانستان در کنار شفاخانه مرکزی سردار محمدداوود خان در کابل، شش شفاخانه ساحوی، ۳۳ کلینیک در گارنیزیون‌ها و ۱۶۴ مرکز صحی را در لواها و کندک‌ها در اختیار دارد.

هر چند وزیر دفاع افغانستان آماری از طیاره‌های قوای هوایی ارائه نکرد؛ ولی گفت طیاره‌های بم افگن ای-۲۹، هلیکوپترهای راکت‌انداز ام دی-۵۳۰ و هلیکوپترهای ترانسپورتی ام ای-۱۷ و ام ای-۲۴ را در اختیار دارند.

نیروهای هوایی افغانستان در سال روان مالی، ۲۰ هزار ۴۵۷ پرواز جنگی، اکمالاتی، ترانسپورتی و انتقال مجروحان را انجام داده اند.

در حال حاضر به گفتۀ وزیر دفاع افغانستان، شمار منسوبین اردوی ملی به ۱۹۵ هزار تن می‌رسد.

در این حال، بر اساس گزارش وزارت داخلۀ افغانستان، در ربع اول سال مالی ۱۳۹۵ خورشیدی، ۱۶ هزار و ۶۹۱ تن از مراکز تعلیمی فارغ شده اند؛ ۱۳ هزار و ۸۹۰ تن جدیدالسوق در سمت ساتونکی گماشته شده اند.

محمد حمید طهماسی معین امور تأمیناتی وزارت داخله که گزارش سالانۀ این وزارت را به ولسی جرگۀ افغانستان ارائه می‌کرد، افزود "جذب کورس‌های ساتنمنی و معرفی به مراکز تعلیمی تعداد ۷۲۹۲ نفر است، تعداد سربازان فارغ‌شده از مراکز تعلیمی به قطعات شان ۴۸۳۸ نفر است، فراغت ساتمنان و تعدیل رتبه از مراکز تعلیمی به قطعات مربوط تعداد ۳۳۰۰ نفر، تجدید قرارداد سربازان در سال مالی ۹۵، ۵۸۲۵ نفر صورت گرفته است".

به گفتۀ معین وزارت داخله افغانستان، در سال مالی ۱۳۹۵ خورشیدی، پولیس افغان، ۳۸۱۳ عملیات مستقل و مشترک را انجام داده است که در نتیجه، ۸۵۰۱ مخالف مسلح کشته و ۳۸۶۴ تن دیگر زخمی شده اند.

وزارت‌های داخله و دفاع افغانستان بر اساس پالیسیِ که دارند، رقم تلفات نیروهای امنیتی را افشا نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG