لینک های دسترسی

نیروهای آلمانی کندز را ترک کردند؛ مشکلات باقی است


ختم ماموریت نظامی نیروهای آلمانی در ولایت کندز، در شمالشرق افغانستان، بر اساس یک جدول زمانی و در تفاهم با دولت افغانستان انجام می پذیرد، امری که تعهد جامعه جهانی مبنی بر همکاری های دوامدار دولت افغانستان را درقبال خواهد شد.

کم از کم چهار هزار تن از نیروهای آیساف بر اساس یک برنامه از قبل تعیین شده، ولایت کندز را به قصد مزارشریف ترک کردند و تأسیسات شان را به نیروهای داخلی ولایت کندز تسلیم دادند.

با آنکه مأموریت نظامی نیروهای آیساف در ولایت کندز به پایان رسیده است اما مقامات محلی می گویند که هم اکنون وضعیت امنیتی دراین ولایت خوب است، اما نیروهای پولیس دراین ولایت نیاز به تجهیزات لازم را دارند.

محمد انور جگدلک، والی کندز، می گوید که خروج نظامیان خارجی براساس یک قرار داد انجام می پذیرد اما وجود مشکلات امنیتی دوباره به جایش باقی خواهد بود.

آقای جگدلک اضافه می کند که از هشت ماه به این سو نیروهای نظامی خارجی در عملیات ها با نیروهای داخلی حضور ندارند و این امر سبب شده است تا نیروهای داخلی تلاش بیشتر بخاطر تأمین امنیت بخرچ بدهند اما نیروهای پولیس داخلی نیاز به تجهیزات پیشرفته را دارد.

پیش ازاین مقامت امنیتی حکومت افغانستان اعلام کرده بودند که ظرف سالهای اخیر توانمندی نیروهای امنیتی داخلی بالا رفته و ازحمایت های گسترده مردمی برخوردارشده اند.

اما والی کندز بیان می دارد که هم اکنون نیروهای پولیس داخلی و نیروهای مخالفین دراین ولایت از سلاح های مشابه استفاده می کنند که این نکته در دنیا بی سابقه است، و این موضوع از نگاه علمی وعملی ازسوی حکومت افغانستان سنجیده نشده است و درآینده مشکل ساز خواهد شد.

پیش ازین نیروی نظامی کشورهای آلمان، ایالات متحده امریکا، هالند، بلژیک و ارمنستان در کمپ نظامی پی آر تی کندز حضور داشتند و با ختم مأموریت شان تأسیسات شان را به کندک اردوی ملی ولایت کندز تحویل دادند.

نیروهای مسلکی افغان

درهمین حال، مقامات آلمانی می گویند که با نزدیک شدن به سال 2014 میلادی و انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، انتظار می رود تا نیروهای امنیتی از کشورشان دفاع کنند.

توماس زیمرمن، وزیر دفاع آلمان، تاکید دارد که نیروهای امنیتی افغانستان به تناسب سالهای پیش مسلکی شده و توان دفاع از کشور شان را دارند.

زیمرمن گفت "نیرو های افغانستان هم اکنون نسبت به سال های گذشته تجهیزومسلکی شده اند وهم اکنون توانایی آنرادریافتند تابصورت مستقلانه از کشور و مناطق خودشان دفاع نمایند."

از سوی دیگر، مردم در افغانستان به این باورند که نیروهای داخلی هنوز هم توانایی تامین امنیت درولایت کندز را ندارند.

کیدو ویستر ویله، وزیر خارج آلمان می گوید که با نزدیک شدن سال 2014 میلادی دو موضوع برای افغانستان مهم و درحال اجرا است یکی مسئولیت های امنیتی و دیگر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری.

آلمان از کشورهای بزرگ کمک کننده جامعه جهانی برای افغانستان بوده که درجریان ده سال گذشته همکاری های زیربنایی را در زون شمال و شمالشرق انجام داده است.

مقامهای عالی رتبه حکومت افغانستان می گویند که آلمان، بزرکترین حمایت کننده نیروهای امنیتی، در راستای آموزش و پرورش بوده است که در طی چند سال هزینه های گزافی را به ویژه در زون شمال به مصرف رسانیده است.

وزارت داخله افغانستان می گوید که آلمان بر تعهد خود بخاطر آموزش نیروهای پولیس کشور بصورت درست عمل کرده است.

گفته می شود که نیروهای آلمانی پس ازترک کندز، قرار است که به شهرمزارشریف در ولایت بلخ درشمال کشور مستقر شوند.
XS
SM
MD
LG