لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان کاندید جایزۀ جوانمردانۀ فیفا


جایزۀ فوتبال جوانمردانۀ فیفا
فدراسیون بین المللی فوتبال یا فیفا، تیم ملی فوتبال افغانستان را در زمرۀ بهترین تیم های قرار داد که برای کسب جایزۀ فوتبال "جوانمردانۀ سال 2013" کاندید اند.

سال گذشته این جایزه به تیم ملی فوتبال ازبکستان تعلق گرفته بود. قرار است به تاریخ 13 ماه جنوری در مقر فیفا در سویس، در کنار انتخاب بهترین بازیکن فوتبال سال، جایزۀ فوتبال جوانمردانۀ 2013 نیز به یک تیم ممتاز داده شود.

علی عسکر لعلی، مربی تخنیکی تیم ملی فوتبال افغانستان به رادیوآشنا گفت که بدون در نظر داشت کسب یا عدم کسب این جایزه توسط افغانستان، "کاندید شدن تیم ملی کشور، افتخار بزرگی به فوتبال افغانستان محسوب می شود."

افغانستان در تاریخ 90 سالۀ فوتبال، برای نخستین بار به همچو یک افتخاری دست میآبد.

قهرمانی تیم ملی فوتبال افغانستان در جام کشور های جنوب آسیا، توجه مسوؤلین فوتبال جهان را به سوی افغانستان جلب کرد و بر علاوۀ کشانیدن بازیکنان اسطوره یی جهان فوتبال به آن کشور، مقامات بین المللی فیفا را وادار ساخت تا بر غنامندی ارزش ها و دست آورد های معنوی فوتبال افغانستان نیز توجه کنند.

چلنج کپ آسیا

انتظارات و توقعات از فوتبال افغانستان در سطوح داخلی و خارجی افزایش یافته و این امر به نحوی بار سنگینی بر دوش مربی و بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان گذاشته است.

بعد از پیروزی در جنوب آسیا، اکنون، نه تنها تماشاچیان و هواخواهان فوتبال افغانستان که حتا مسوؤلین فوتبال جهان نیز انتظار بازی بسا بهتر و ارزنده تری را از افغان ها دارند.

چلنج کپ آسیا، که به ذات خود قویترین جام بعد از رقابت های فوتبال آسیا به حساب می آید، آزمون دیگری در فرا راه مسوؤلین و بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان به شمار می رود.

قهرمان چلنج کپ آسیا – که افغانستان یکی از مدعیان سرسخت آن به شمار می رود – مستقیماً فرصت حضور در جام فوتبال کشور های آسیایی را کسب خواهد کرد.

آرایش تیم فوتبال افغانستان؛ به گفتۀ کارشناسان عرصۀ فوتبال، به تغیرات نیاز دارد. خط دفاعی و میانۀ تیم ملی افغانستان به حضور بازیکنان مجرب تر، جوان تر و میدان دیده تری نیاز دارد تا بتواند در برابر تیم های مانند مالدیف و قرغزستان ایستادگی کرده و نتیجه ساز باشد.

در رقابت های چلنج کپ آسیا برعلاوۀ افغانستان، تیم های مالدیف، برما، فلسطین، قرغزستان، فلیپین، ترکمنستان و لاووس شرکت خواهند داشت.

انتخاب بازیکنان خارج از افغانستان

حضور بازیکنان افغان مقیم در خارج از افغانستان، کلید عمدۀ پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان محسوب شده است.

یوسف کارگر، مربی تیم ملی فوتبال افغانستان می گوید که فدراسیون فوتبال آن کشور تلاش می ورزد روند دعوت بازیکنان افغان را که در لیگ های برتر و مشهور جهان بازی می کنند، به تیم ملی فوتبال افغانستان، ادامه دهد.

مربی تیم ملی افغانستان که به همین تازگی لایسنس A مربیگری فوتبال را از تاجکستان به دست آورد می گوید که فدراسیون فوتبال آن کشور، مصطفی امینی، آسترالیایی افغان تبار را که در لیگ برتر شهر دورتموند آلمان بازی می کند، به کمپ انتخاباتی تیم ملی دعوت کرده است.

آقای کارگر در مصاحبه یی که با صدای امریکا داشت گفت که "قرار است کمپ همآهنگی و انتخاباتی تیم ملی فوتبال افغانستان در کویت و یا هم قطر برگزار شود و از میان 45 تا 50 ورزشکار، 23 بهترین بازیکن افغان به تیم ملی فوتبال افغانستان دعوت گردد."

انتظاری که از مسوؤلین فوتبال افغانستان برده می شود، تقویۀ زیربنای تیم ملی فوتبال افغانستان است تا در سال های بعدی، ملی پوشان جوان و مجربی را روانۀ میدان سبز کنند که نه تنها دست آورد های اخیر فوتبال افغانستان ر احفظ کنند بلکه آن را به رده های بالا تر نیز برسانند.
XS
SM
MD
LG