لینک های دسترسی

Breaking News

رقابت سرنوشت ساز افغانستان با ویتنام


تیم ملی فوتبال افغانستان در برابر اردن

تیم فوتبال افغانستان قرار است، در سرنوشت سازترین رقابت خود، برای حضور در رقابت های جام ملت های آسیا، به تاریخ چهاردهم نوامبر به مصاف ویتنام برود.

ملی پوشان افغانستان در دیدار نخست با ویتنام که یک تیم نسبتاً قوی این گروه پنداشته می شود، ۱-۱مساوی کردند. اما، آنچه جایگاه ملی پوشان افغان را جهت راهیابی به جام ملت های آسیا متزلزل ساخت، شکست ۱-۰ در برابر کمبودیا، ضعیف ترین تیم فوتبال این گروه بود.

تیم ملی فوتبال افغانستان، تا کنون نتوانسته است در این رقابت ها آنچنانیکه انتظار می رفت، بدرخشند؛ اما، نتیجۀ مساوی این تیم با اردن، روزنۀ امیدی را برای راهیابی تیم ملی فوتبال افغانستان به رقابت های آسیا باز کرد.

افغانستان در یک رقابت نفسگیر در میدان شهر دوشنبۀ تاجکستان با تیم اردن ۳-۳ مساوی کرد. با این مساوی، اگر تیم فوتبال افغانستان بتواند دو بازی باقیمانده اش را با ویتنام و کمبودیا برنده شود، احتمال دارد که به دور بعدی این رقابت ها راه یابد.

اما اگر تیم ویتنام در رقابت اخیر خود با اردن که قرار است به تاریخ ۱۸ مارچ ۲۰۱۸ برگزار شود، به تساوی یا هم پیروزی دست یابد، در آن صورت تیم فوتبال افغانستان با وجود دو پیروزی نخواهد توانست در جام ملت های آسیا حضور یابد.

اویس عزیزی، دروازه بان تیم ملی فوتبال افغانستان به خاطر مصدومیت ناحیۀ پا، تا شش ماه در رقابت ها حضور نخواهد داشت
اویس عزیزی، دروازه بان تیم ملی فوتبال افغانستان به خاطر مصدومیت ناحیۀ پا، تا شش ماه در رقابت ها حضور نخواهد داشت

فدراسیون فوتبال افغانستان نام بازیکنانی را که قرار است در رقابت با ویتنام به آن کشور بروند اعلام کرده است.

حمیدالله وکیلی، کاوش حیدری و قیس وهاب به عنوان دروازه بانان تیم ملی؛ بنیامین نجم، اسلام الدین امیری، حسن امین، فیصل سخی زاده، میلاد انتظار، امید پوپلزی، شریف محمد - مدافعین، فرشاد نور، خیبر امانی، فیصل شایسته، زبیر امیری، میلاد سالیم، اباسین علی خیل، امرالدین شریفی، فردین حسینی، نورالله امیری، محمد صابر عزیزی و بلال آرزو در خط میانه و تهاجمی، به ترکیب تیم دعوت شده اند.

آرایش تیم ملی فوتبال افغانستان در مقایسه با رقابت های سال پیش به خاطر نبود اویس عزیزی، دروازه بان تیم ملی نفوذ پذیر پنداشته می شود و انتظار می رود هیات فنی تیم برای جلوگیری از نفوذ مهاجمین ویتنام، راه و چارۀ اطمینان بخش تری بیاندیشند.

افغانستان در رقابت های راهیابی به جام ملت های آسیا، پس از چهار رقابت، ۲ امتیاز دارد. ویتنام و اردن هر دو هشت امتیاز دازند و کمبودیا با تنها پیروزی علیه افغانستان به ۳ امتیاز دست یافته است.

از این گروه تنها دو تیم به رقابت های جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ امارات متحدۀ عرب، راه خواهند یافت.

تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان در رقابت های آسیا - ویتنام
تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان در رقابت های آسیا - ویتنام

این درحالیست که تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان غرض اشتراک در رقابت های جهانی فوتبال ساحلی، روانۀ چین شده است.

رقابت های تیم ملی فوتبال ساحلی افغانستان به تاریخ ۱۱ نومبر در چین آغاز می گردد که در آن افغان ها به مصاف عمان خواهند رفت.

رقابت بعدی این تیم با چین، میزبان رقابت ها به تاریخ ۱۲ نومبر و آخرین رقابت گروهی افغانستان هم به تاریخ ۱۳ نومبر با مالیزیا خواهد بود.

حضرت گل باران، یکتن از بازیکنان ملی پوش ساحلی افغانستان در صفحۀ فیسبوک خود نگاشته است " فقط برای خوشحال ساختن وطن ام تلاش خواهیم کرد".

فوتبال ساحلی افغانستان، پیشینۀ زیادی ندارد، اما در چند سال اخیر توانسته است جایگاه خوبی را در ردۀ تیم های ساحلی جهان به ویژه آسیا، از آن خود کند.

این درحالیست که جیانی انفنتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال یا فیفا، پس از قهرمانی تیم فوتبال شاهین آسمایی در لیگ برتر افغانستان، ضمن تبریکی به بازیکنان شاهین آسمانی، در پیامی نگاشته است "از اینکه تیم شاهین آسمایی و فدراسیون فوتبال افغانستان در ترویج و پخش پیام مثبت فوتبال کمک کردند، سپاسگزاری می کنم."

شاهین آسمایی در ششمین دور لیگ برتر فوتبال افغانستان برای چهارمین بار به قهرمانی دست یافت و قرار است در رقابت های جام قهرمانان آسیا نیز حضور یابد.

جیانی انفنتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال
جیانی انفنتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال

XS
SM
MD
LG