لینک های دسترسی

Breaking News

صلح اجتماعی بهتر از صلح سیاسی در افغانستان است - ورلد ویژن


برنامۀ آموزشی به منظور نهادینه شدن فرهنگ صلح در مکاتب و زنان برگزار می شود.
برنامۀ آموزشی به منظور نهادینه شدن فرهنگ صلح در مکاتب و زنان برگزار می شود.

" تبادل تجارت در مورد صلح" عنوان برنامۀ آموزشی است که از سال 2016 میلادی از جانب دفتر بین‌المللی ورلد ویژن و به همکاری مالی اتحادیه اروپا در سه ولسوالی کروخ، رباط سنگی و گذره ولایت هرات و شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور برای متعلمین مکاتب و زنان روی دست گرفته شده است.

مسوولان دفتر ورلد ویژن در افغانستان می‌گویند این برنامه به منظور بحث و گفتگوی بیشتر روی آگاهی‌دهی و آموزش به کودکان و خانواده‌های افغان پیرامون صلح برگزار شده است.

جیمز الکساندر، مسوول این دفتر در افغانستان می‌گوید که به هدف کاهش خشونت‌های اجتماعی و تأمین صلح سرتاسری، برنامه‌های آموزشی پیرامون صلح و دوری از جنگ را در مکاتب و در میان خانواده‌های افغان راه اندازی کرده اند.

آقای الکساندر می گوید "بیشتر مسائل در مورد صلح افغانستان در سطح بالا است و فکر می شود که یگانه راه تامین صلح، سطوح بلند است اما من باور دارم که این مسائل به تنهایی نمی تواند باعث صلح در افغانستان شود، نیاز است تا صلح در خانواده ها؛ در جامعه و میان روستاها نهادینه شود."

سپوژمی وردک، معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان افغانستان نیز که برای اشتراک در این برنامه به هرات آمده است، می‌گوید که خانواده‌ها، به ویژه زنان، نقش کلیدی در تأمین صلح اجتماعی دارند.

خانم وردک، می‌گوید که آموزش و آگاهی‌دهی در مورد صلح در میان خانواده‌ها به دوری مردم از جنگ کمک می‌کند.

معین پالیسی و مسکلی وزارت امور زنان أفغانستان می گوید "من معتعقد استم که در کنار صلح سیاسی، صلح اجتماعی بسیار مهمتر و مبرم است، صلح اجتماعی آن صلحی است که اساسش در جامعه ، خانواده ، مکتب و موسسات تعلیمی و تحصیلی گذاشته میشود و زمانیکه مردم خودشان مسوولیت صلح را بفهمند و از صلح دفاع کنند و با کسانی که صلح را از بین میبرند همراه ، همکار و همگام نباشند.»

اشتراک‌کنندگان این برنامه در ولایت‌های هرات و غور نیز می‌گویند که خانواده‌های افغان از جنگ خسته شده اند و تلاش می‌کنند تا از هر راه ممکن به تامین صلح در کشور کمک کنند.

گل فروز غفوری باشندۀ ولایت غور می گوید اگر ما تلاش کنیم "هسته گذاری صلح را از خانه و خانواده خود شروع کنیم زودتر به صلح دست میابیم مثلا در خانه ای که صلح باشد به همان قریه نیز میتواند صلح باشد و حتی جایی که منازعات نباشد آنجا تمام مردمش میتوانند در یک فضای امن زنده گی کنند."

مقام های محلی هرات نیز بر این باورند که خانواده‌ها و نهادهای اجتماعی می‌توانند حکومت را در تامین صلح و ثبات در کشور همکاری کنند.

مونسه حسن زاده معاون اجتماعی والی هرات می گوید"خانواده ها میتوانند تاثیر بسزایی بگذارند و ما دیدیم که در جریان چند روز آتش بس موقت، خود اجتماعات بودند که دست به دست هم دادند و با آغوش باز از طرف های درگیر استقبال کردند و به راستی که آنها به همه فهماندند که صلح میخواهیم و از آن استقبال میکنیم."

تلاش ها برای به رسیدن به صلح از سوی نهادهای افغان و اجتماعی در حالی در افغانستان شدت گرفته که در جریان منازعات مسلحانه همواره بیشترین آمار قربانیان مربوط به غیر نظامیان بوده است.

در جریان همین هفته، امین‌الدین مظفری، منشی شورای عالی صلح، در نشستی گفت که همه شهروندان افغان در تأمین صلح نقش دارند و هر شهروند باید خود را عضو این شورا و در قبال تأمین صلح مسؤول بداند.

XS
SM
MD
LG