لینک های دسترسی

Breaking News

رویداد هلمند؛ گزاف ترین ضربه به قوای ناتو


مقام های آیساف می گویند که تندروان طالب که ملبس با یونیفورم اردوی ایالات متحده بودند با حمله بر یک پایگاه نظامی ناتو در ولایت هلمند شش طیارۀ جت جنگی نوع هریر را از بین برده و دو طیارۀ دیگر را صدمه رسانیده اند.

گونتر کتز سخنگوی نیرو های آیساف می گوید که حملۀ شام جمعه بر پایگاه نظامی بسشن در ولایت هلمند به خوبی هماهنگ، تجهیز و تمرین شده بود.

سخنگوی آیساف می گوید، مهاجمین توانستند در این حمله شش طیارۀ جت جنگی بریتانیایی نوعAV-8B Harrier را تخریب کنند و دو طیارۀ دیگر را آسیب برسانند. بنا بر گزارشات ارزش هر یک از این طیاره ها 30 میلیون دالر است که در مجموع به ارزش 200 میلیون دالر ضربه وارد نکرده است.

این مقام آیساف گفت: "پانزده مهاجم ملبس با یونیفورم اردوی ایالات متحده در این حمله دست داشتند که توانستند به دایرۀ امنیتی پایگاه رخنه کرده و حمله را انجام دهند. به نظر می رسد که مهاجمین به درستی هماهنگ و تجهیز شده بودند. چهارده تن از مهاجمین از پا در آورده شدند و یک تن دیگر که زخمی شده بود اکنون در بازداشت به سر می برد."

به گفتۀ سخنگوی آیساف در این حمله دو سرباز ناتو کشته شده و هشت سرباز دیگر به اضافۀ یک قراردادی ملکی زخمی شدند.

فرماندهان ارشد ناتو همواره ادعا دارند که توانمندی و تحرک طالبان در انجام حملات در هم شکسته است و شورشیان یارای رویارویی با نیرو های افغان و خارجی را ندارند.

جاوید کوهستانی، تحلیلگر مسایل امنیتی و نظامی به این باور است که رویداد اخیر در ولایت هلمند هشدار جدی است برای حکومت افغانستان و شرکای بین المللی آن.

آقای کوهستانی ادعا می کند که "طالبان بدون حمایت عناصر بیرونی به ویژه القاعده توانمندی انجام چنین حملات را ندارند و تکرر رویداد های اخیر حد فاصل را میان نیرو های خارجی و همتایان افغان ها تعیین کرده و در دراز مدت نیرو های افغان را به انزوا می کشاند."

اما سخنگوی آیساف می گوید که امنیت در افغانستان به گونۀ چشمگیری در حال بهبود است. او اضافه می کند که طالبان تضعیف شده اند و تنها به حملاتی مبادرت می ورزند که بتواند در محراق توجه رسانه های قرار گیرد و برداشت مردم را از وضعیت مکدر سازد.

سخنگوی آیساف می گوید: "ارزیابی ما طوری است که عملیات ما بسیار موثریت دارد و مبارزه در مسیر درست خود در حرکت است. ما شورشیان را از مواضع شان بیرون میرانیم. این حملات فقط برای جلب توجه رسانه ها است و بازتاب دهندۀ تصویر عمومی اوضاع در افغانستان نمی باشد."

آقای کتز اضافه می کند که حتی پس از خروج کامل نیرو های خارجی از افغانستان، افغان ها تنها نبوده و جهان در کنار آنها خواهد ایستاد و نیز اینکه شورشیان بار دیگر نمی توانند در عرصه حضور یابند.

حمله بر پایگاه نظامی بسشن در هلمند شباهت با سایر حملات بر پایگاه های بزرگ در افغانستان و پاکستان دارد که در چند سال اخیر به وقوع پیوسته است که یکی از مثال های بارز آن حملۀ راکتی بر پایگاه نظامی بگرام و رویداد های متعدد دیگر در کابل می باشد.
  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG