لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش تند ارگ در برابر گفته های اسماعیل خان


سخنگوی ارگ میگوید دفاع از تمامیت ارضی کشور، فقط وظیفۀ نیرو های ملی است.

هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری میگوید دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان، تنها وظیفۀ قوای امنیتی و دفاعی این کشور میباشد.

این واکنش ارگ، به دنبال سخنرانی تند محمد اسماعیل خان یک تن از فرماندهان پیشین جهادی ولایت هرات صورت می‌گیرد.

محمد اسماعیل خان وزیر پیشین انرژی و آب افغانستان، به روز یکشنبه، از مجاهدین پیشین در هرات خواست تا برای نبرد احتمالی با گروه‌های دهشت افگن آماده باشند.

محمد اسماعیل خان در حالی قوماندانان پیشین جهادی را به آمادگی نبرد فراخواند که نا امنی‌ ها در فراه، ولایت همجوار هرات، شدت گرفته است.

وزیر پیشین انرژی و آب، حکومت وحدت ملی را یک حکومت دست نشانده از سوی کشور های خارجی خواند و افزود که بی‌ توجهی حکومت به هشدار مجاهدین مبنی بر افزایش ناامنی‌ها باعث سقوط شماری از مناطق به دست مخالفین شده است.

اسماعیل خان در سخنانش، از دشواری های چند دهۀ گذشته نیز یاد نمود و گفت: "هر کشور بود در جریان ۳۷ سال گذشته تجزیه میشد، اما ملت با همت و شهامت ما مقاومت کرد و به جهان بشریت درس ازادی و استقلال داد و اکنون بار دیگر سرزمین شما به اثر یک فریب و نیرنگ توسط خارجی ها و حکومت دست نشانده با یک مصیبت روبرو شده است."

شماری از فرماندهان سابق جهادی، در خانۀ اسماعیل خان گرد هم آمده بودند
شماری از فرماندهان سابق جهادی، در خانۀ اسماعیل خان گرد هم آمده بودند

این رهبر جهادی به شکل هشدار گونه به سران حکومت وحدت ملی گفت اگر ناامنی به دروازه‌های شهر هرات برسد، مجاهدین اسبق دست به سلاح می‌برند و بدون کسب اجازه از حکومت در برابر هراس‌افگنان ایستادگی خواهند کرد.

وزیر پیشین انرژی و آب افغانستان همچنان گفت در سال پیشرو این کشور درگیر جنگ‌ های وسیع‌ تر شده و احتمال آن می‌ رود که شماری از ولایات به دست دهشت ‌افگنان سقوط کرده و افغانستان به وضعیت سوریه دچار شود.

واکنش ارگ

یک روز پس از تبصره های اسماعیل خان، ارگ ریاست جمهوری در برابر آن واکنش نشان داد و گفت که هیچ گروهی حق ندارد در این کشور سلاح گرفته و خودسرانه جبهات جنگ علیه مخالفین را رهبری کند.

هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور غنی به رادیو آشنا صدای آمریکا گفت که طبق قانون اساسی، استفاده از "قوای مشروع" از صلاحیت های نیروی دفاعی و امنیتی افغانستان است.

آقای چخانسوری بدون اشاره به فردی، گفت: "اگر اشخاصی علاقمند کمک در این بخش استند، بیایند به صفوف اردوی ملی و نیرو های امنیتی و دفاعی وطن بپیوندند و آنها را بیشتر تقویت کنند، تا یک مرجع مشروع قوا باشند و از وطن و شهروندان به صورت اساسی دفاع کنند."

سخنگوی رئیس جمهور در برابر این گفتۀ آقای اسماعیل خان که حکومت وحدت ملی را دست نشاندۀ خارجی ها خوانده، گفت که این حکومت، یک حکومت انتخابی و بر اساس آرای مردم تشکیل شده است.

قابل یاد آوریست که در گذشته نیز شماری از سران جهادی چون عبدرب الرسول سیاف هشدار داده بودند که اگر وضعیت امنیتی بدتر شود، حتی اگر روسای حکومت وحدت ملی مخالف باشند؛ سلاح برداشته و در برابر دهشت افگنان خواهند ایستاد.

XS
SM
MD
LG