لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان ادویۀ با کیفیت هند را ارزانتر وارد می کند


Ghani with India businessmen and women

پس از این افغانستان دوای مورد نیاز به ویژه ادویۀ مورد ضرورت نیروهای دفاعی و امنیتی آن کشور را از هند وارد می کند.

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید که رئیس جمهور غنی در سفر که به هند داشت، در کنار سایر مسایل، در نشستی که با جامعۀ تجاری و سرمایه گزاران هندی داشت، "روی خریداری دوای با کیفیت بلند از شرکت های معتبر دواسازی هندوستان توافق شد.

آقای چخانسوری می گوید که خریداری ادویۀ با کیفیت از شرکت های معتبر هندوستان به زودی آغاز شده و "در مرحلۀ نخست تمام دواهای مورد نیاز نیرو های امنیتی و دفاعی افغانستان از پنج شرکت هندی وارد خواهد شد که دولت هند معرفی می کند."

به گفتۀ سخنگوی رئیس جمهور غنی "شرکت های دواسازی هندی، ادویه های با کیفیت را ۶۰ درصد ارزانتر از شرکت های دواسازای امریکایی و اروپایی تولید می کنند."

دواهای بی کیفیت نگرانی بیماران

موجودیت دوا های بی کیفیت در بازارهای افغانستان، یکی از مشکلات عمدۀ نه تنها بیماران بلکه داکتران طب نیز می باشد.

بیشتر داکتران به خاطر موثریت دوا ها باید نام کمپنی های را بنویسند که قیمتی بوده و در بسیاری موارد خانواده ها توان خریداری آن را ندارند.

در کنار عقب ماندگی صنعت طبابت در افغانستان، عدم موجودیت دواهای باکیفیت، باعث گردیده بیشتر بیماران با متقبل شدن مصارف هنگفت، جهت تداوی به خارج به ویژه هند، پاکستان و حتی ایران سفر کنند.

داکتران طب با شکایت از موجودیت دواهای بی کیفیت در شهر کابل می گویند که بیشتر آن دواها کنترول نمی شود.

داکتر رحیم یاسین، شف داخلۀ شفاخانۀ ابن سینا با رادیوآشنا گفت "دوا از هر جا می آید وقتی به مریض نسخه می دهیم، دوا موثر نمی باشد به این خاطر حیثیت ما هم پایین می آیدو حتی داکتری ما زیر سوال می رود."

وزارت صحت باوجود تلاش ها تاهنوز قادر به جمع آوری کامل دوا های بی کیفیت از بازار نشده است.
وزارت صحت باوجود تلاش ها تاهنوز قادر به جمع آوری کامل دوا های بی کیفیت از بازار نشده است.

تنها دوکتوران معالج نیستند که از دواهای بی کیفیت شکوه دارند، بلکه تاجران ادویه هم ناراحت اند.

یک دوا فروش در شفاخانه شینوزاده گفت، "به دلیل ورود ادویه های قاچاقی بی کیفیت توسط همین بزرگان در حکومت، به تجارت حلال، قانونی و حسابی ما هم ضربه زده است. وقتی از وی پرسیده شد که دواهای بی کیفیت از کجا می آید گفت "از پاکستان می آید. دیگر از کجا بیاید. همین دوا های بی کیفیت مردم را به تشویش ساخته حالا برای تداوی به خارج می روند."

ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیۀ روز پنجشنبۀ خود حاکیست که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در نشست با جامعۀ تجاری و سرمایه گذاران هند، از فرصت های موجود سرمایه گذاری در افغانستان یاددهانی کرده آنان را تشویق کرد تا در افغانستان سرمایه گذاری کنند

از جانب دیگر، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان در کنفرانس خبری روز پنجشنبه از توافق دوجانبه روی ایجاد یک شرکت کارگوی مشترک توسطسکتور خصوصی خبر داد که به گفتۀ آقای چخانسوری در انتقال یا صادرات میوه های تازه و خشک افغانستان و واردات محصولات هندی مانند چای فعالیت خواهد داشت.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG