لینک های دسترسی

Breaking News

تاجیکستان لیگ تجارتی کرکت را برگزار می‌کند


تاجیکستان با مساعدت افغان‌ها برای اولین بار لیگ تجارتی کرکت را راه اندازی می‌کند.

اسدالله خان، سکرتر جنرال کرکت تاجیکستان که یکی از بازیکنان پیشین تیم ملی کرکت افغانستان بود به صدای امریکا گفت که این لیگ ده اووره بوده و از تاریخ ۱۱ تا ۲۲ جولای برگزار خواهد شد. او هدف این لیگ را ترویج و رشد کرکت در تاجیکستان خواند.

اسداالله خان در مورد تاریخچه کرکت در تاجیکستان گفت: "کرکت چند سال بیش نیست که در تاجیکستان معرفی شده است. ما در تلاش استیم تا بازیکنان خارجی بیشتری در این لیگ بازی کنند تا کرکت بیشتر مشهور شود. ما می‌کوشیم تا به بازیکنان بیشتری از افغانستان به ویژه جوانان زمینهٔ بازی داده شود. افغانستان و تاجیکستان همسایه استند. تیم کرکت افغانستان بازیکنان قوی دارد و به تاجیکستان کمک می‌کند."

به گفتۀ وی، علاوه بر بازیکنان افغان، به برخی حکم‌های میدان نیز فرصت اشتراک داده خواهد شد. او گفت: "یكی از اهداف ما این است كه علاوه بر آموزش تجارب و تعلیمات مسلکی، بازیکنان و حکم های میدان افغان منفعت اقتصادی نیز بدست آورند. افغانستان در كركت خوب است و باید دست تاجیكستان را بگیرد."

تاجیکستان در این مورد با بورد کرکت افغانستان رسما صحبت نکرده است، اما در تلاش آغاز فوری چنین گفتگوها است.

در این لیگ شش تیم بازی خواهند کرد. تمام مسابقات این لیگ به گونهٔ زنده از طریق یک کانال ورزشی تاجیکستان نشر شده و در یوتیوب هم به اشتراک گذاشته خواهد شد.

این لیگ در شورای بین المللی کرکت رسمیت نداشته و یکی از اهداف آن نیز نشان دادن ظرفیت کرکت تاجیکستان به شورای بین المللی کرکت گفته شده است.

بورد کرکت تاجیکستان عضو شورای کرکت آسیا است و حالا تلاش می‌ورزد که عضویت شورای بین المللی کرکت را نیز کسب کند.

چند سال پیش، تیم ملی کرکت بانوان افغانستان به تاجیکستان سفر کردند. در این سفر سه مسابقه با تیم تاجیکستان داشتند که در هر سه مسابقه پیروز شدند.

XS
SM
MD
LG