لینک های دسترسی

Breaking News

شش ماه اول امسال؛ کاهش تلفات غیرنظامیان


طبق گزارش منتشره ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) طی شش ماه اول سال روان میلادی سرجمع 1145 غیر نظامی افغان در خشونتها جان شان را از دست داده اند.

برطبق گزارش منتشره ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) و دفتر بخش حقوق بشر سازمان ملل در کابل طی شش ماه اول سال روان – از اول جنوری تا ختم ماه جون – سرجمع 1145 غیر نظامی افغان در خشونتها جان شان را از دست داده اند.

گزارش تازه یوناما حاکی است که در سال گذشته میلادی عین زمان، تعداد تلفات 1510 نفر بوده است.

جمیز رودی هیوور، مسوول بخش حقوق بشر یوناما در کابل امروز در کنفرانس خبری هنگام نشر این گزارش گفت که در شش ماه اول سال جاری میلادی به تعداد 1954 غیر نظامی زخمی شده اند.

این گزارش حاکی است یوناما درسال 2012 میلادی در شش ماه نخست سرجمع، کشته شدن 925 زن وکودک را به ثبت رسانده است که حدود 30 سی درصد تمام تلفات غیرنظامیان را تشکیل می دهد. مطابق ارقام ارائه شده، تلفات زنان و کودکان به مقایسه عین شش ماه سال گذشته یک درصد افزایش را نشان می دهد.

در گزارش به نقل از دفتر کمیساری عالی سازمان ملل در امور پناهنده گان نوشته شده است که حدود 150 هزار نفر در نتیجه جنگ و منازعات مسلحانه در افغانستان از مناطق اصلی شان بی جا شده اند که افزایش 14 درصدی را نشان می دهد.

این هفتمین گزارش ماموریت نماینده خاص ملل متحد در افغانستان از سال 2007 تا حال می باشد که مسوولیت تلفات افراد ملکی را در فی صدی های مختلف میان گروهای متخاصم جنگ تقسیم کرده است.

جمیز رودی هیوور، مسوول بخش حقوق بشر ملل متحد با استناد به معلوماتی که در دفتر یوناما ثبت شده است 80 درصد مسوولیت تلفات افراد ملکی را به گروهای مخالف حکومت نسبت داده است:
هیوور گفت: "عناصر مخالف حکومت مسول 89 فیصد از کلیه تلفات ملکی درافغانستان شناخته میشوند که حدود 882 فرد ملکی را کشته و به تعداد 1593 تن را هم در همین شش ماه زخمی کرده اند."

این گزارش 80 درصد تلفات غیرنظامیان به عناصر ضد دولت، 10 درصد به نیروهای حامی دولت و 10 درصد دیگر به افراد و گروه های نا معلوم نسبت داده شده است.

گزارش تازه یوناما در مورد مسایل متعدد مثل حملات مخالفان بر مکاتب، تعلیم و تربیه، حملات شبانه نیروهای بین المللی حامی حکومت، حملات هوایی نیروهای بین المللی بر دهات ومحلات مسکونی غیر نظامیان، حملات انتحاری، پولیس محلی و حتی حملات راکتی و توپخانه آز آن سوی مرز تماس گرفته شده است.

نیگولاس هیسم، معاون نماینده خاص سرمنشی ملل متحد با بیان اینکه کشته شدن حتی یک غیرنظامی هم زیاد است گفت که در پروسه صلح باید به مساله محافظت از افراد ملکی توجه خاص صورت بگیرد.

هیسم گفت: "هرگونه تلاش و ابتکار که بخاطر صلح درافغانستان صورت میگیرد باید موضوع محافظت از افراد ملکی در راس اجندا قرار داشته باشد."

معاون نماینده خاص سرمنشی ملل متحد از طرفین درگیر منازعه خواست نه تنها در ماه مبارک رمضان بلکه درتمام روزهای سال به خاطر صلح و رفاه مردم کار کنند و در راستای محافظت افراد ملکی به تلاشهای خود ادامه بدهند.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG