لینک های دسترسی

Breaking News

خدمت نیم میلیون امریکایی در جنگ یک دهۀ افغانستان


باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، در خطابه هفته وارش روز شنبه گفت که پیشرفت در جنگ افغانستان تنها با جان نثاری قهرمانانه سربازان و دپلمات های کشورش و یاری قوت های کشور های دیگر در کنار آنها، ممکن بوده است.

او گفت بیشتر از نیم میلیون امریکایی – به صورت نظامی و غیرنظامی – در افغانستان خدمت کردند. هزاران تن شان زخمی شدند و بیشتر از ۲۰۰۰ نفر جان شان را از دست دادند.

او گفت جنگ افغانستان ماموریتی بسیار دشوار باقی می ماند و افزود که کار پیش روی آسان نخواهد بود. اوباما گفت که قوای مان هنوز در وضعیت خطرناک است و گفت که بعد از بیشتر از یک دهه جنگ، کشور ما نیاز بازسازی دارد.

رئیس جمهور اوباما افزود همچنانی که ما بازسازی می کنیم، ما باید به نیازمندی های سربازان برحال و سربازان پیشن امرکیایی که تحت نام ایالات متحده شجاعانه رزمیدند، رسیدگی کنیم.

ایجاد شغل و تقویت عایدات خانواده های امریکای، برنامه دیگر رئیس جمهور اوباما برای بازسازی در کشورش بعد از ختم جنگ افغانستان در بیانیه این هفته اش ذکر شده است.

رئیس جمهور ایالات متحده همچنین گفته است که زیربناها و سیستم مهاجرت ایالات متحده باید ترمیم شود.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده روز شنبه گفت طی چهار سال گذشته به پاس شجاعت زنان و مردان نظامی کشورش، ایالات متحده ضربه های سنگینی را بر القاعده وارد کرده است و طالبان را از سنگرهای شان بیرون رانده اند.

او گفت اهداف اصلی ما که دلیل حضور ما در افغانستان است – اکنون به نایل شدن نزدیک است.

انتقال کامل امنیت به افغانها

رئیس جمهور اوباما افزود این هفته، رئیس جمهور کرزی و او به توافق رسیدند که در فصل بهار پیش رو، قوای افغان رهبری قوای امنیتی در سراسر کشورشان به عهده خواهد گرفت و سربازان ایالات متحده، نقش حمایتی خواهند داشت.

او همچنین گفت که در ماه های اینده، او مرحله بعدی خروج قوای امریکایی از افغانستان را اعلام خواهد کرد.

شمار سربازان امریکایی که باید پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان مستقر باشند، تا کنون نا مشخص باقیمانده است.

رئیس جمهور اوباما روز جمعه گفت که هرگونه پلان برای حضور قوای امریکایی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ باید در برگیرندۀ مصئونیت عدلی برای سربازان امریکایی باشد تا این نیرو ها با نظام عدلی و قضایی آن کشور معروض نشوند.

هم اکنون حدود ۶۶ هزار سرباز امریکایی و چندین هزار سرباز دیگر خارجی در افغانستان مستقر اند.

رئیس جمهور حامد کرزی روز جمعه در کنفرانس مشترک خبری با رئیس جمهور اوباما، در قصر سفید گفت که با همتای امریکایی خود پلان مذاکرات مستقیم با طالبان را مورد بحث قرار دادند.

به گفتۀ آقای کرزی در نظر است تا مذاکرات میان شورای عالی صلح افغانستان و نمایندگان گروه طالبان در دفتر آن گروه در قطر صورت گیرد.
  • 16x9 Image

    محمد احمدی - واشنگتن

    محمد احمدی از سال ۲۰۰۷ به کار در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. او از سال ۲۰۰۱ کار خبرنگاری را به حیث گزارشگر آزاد رادیو صدای امریکا آغاز کرد و در ایران و شهرهای مختلف افغانستان گزارشگر بود. محمد احمدی یک سال گزارشگر تلویزیون آشنا صدای امریکا در کابل نیز بود.

XS
SM
MD
LG