لینک های دسترسی

Breaking News

موانع بروکراتیک صدور ویزه کانادا به رهبران سیاسی افغان


برطبق گزارش یک روزنامه کانادایی عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف تغییر و امید، امرالله صالح، رئیس سابق امنیت ملی و حنیف اتمر، وزیر سابق معارف افغانستان و شخصیت سیاسی برجسته این کشور از جمله مدعوین کنفرانس یک روزه اوتاوا به تاریخ 14 نومبر یعنی دو هفته بعد در کانادا هستند.

اما به گزارش این نشریه کانادایی، این شخصیت های سیاسی افغان لازم است برای دریافت ویزه کانادا به سفارت کانادا در اسلام آباد پاکستان تقاضای ویزه کنند – امری که بعضی از این شخصیت ها مثل امرالله صالح، روزنامه کانادایی از قول وی آن را "خودکشی" پنداشته است.

سفر امرالله صالح به پاکستان خطرناک است زیرا او در سمت ریاست امنیت ملی در کشف و خنثی سازی فعالیت تندروان طالبان در کشورش نقشی برجسته داشته و تندروان مستقر در پاکستان را مسوول راه اندازی حملات وبم گذاری انتحاری در کشورش دانسته است.

آقای صالح تاکنون حاضر نشده درمورد ارجاع وی به سفارت کانادا در اسلام اباد برای گرفتن ویزه با رادیو آشنا صحبت کند و واکنش نشان دهد.

چندین سفارتخانه خارجی در افغانستان از جمله سفارت کانادا و بریتانیه فعالیت قنسولی وصدور ویزه به شیوه معمول به متقاضیان شان ندارند و متقاضیان ویزه باید به سفارت خانه های مستقر در پاکستان مراجعه کنند.

عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه افغان به رادیو آشنا گفت وی دعوت برای شرکت در این کنفرانس را قبل از مطرح شدن بحث محل مراجعه به دریافت ویزه به دلایل تداخل دیگر فعالیت هایش با این کنفرانس، رد کرده بود.

او گفت: "من و آقای اتمر در این کنفرانس دعوت به عمل آمده بود. من وعده سپردم که برنامه خود را دیده برایتان اطمینان می دهم. بعدا، با در نظرداشت مصروفیت هایم چند روز بعد به آنها(برگزارکنندگان کنفرانس) احوال دادم که من متاسفانه شرکت نمی توانم که این تصمیم دو ماه قبل است. من چون سفر خود را لغو کرده بودم به ویزه تعلق نمی گرفت و نمی دانستم که سلسله ترتیبات ویزه آنها چه خواهد بود."

حنیف اتمر، تنها شخصیت سیاسی افغان است که به سفارت کانادا در اسلام آباد تقاضای ویزه خویش را تقدیم کرده اما به گزارش روزنامه کانادایی هنوز وی در فهرست انتظار برای دریافت ویزه است.

لغو احتمالی کنفرانس

با توجه به نزدیک شدن زمان تدویر این کنفرانس وعدم دریافت ویزه توسط مقام های سابق افغان، به نظر می رسد این کنفرانس لغو گردد اما خالد خسرو، مسوول مطبوعاتی سفارت افغانستان در کانادا می گوید که در تماس های هم آهنگی که سفارت افغانستان با برگزارکنندگان این کنفرانس دارد، انها هنوز امیدوارند این کنفرانس برگزار شود.

بعضی از برگزار کنندگان کنفرانس پوهنتون اوتاوا به این اشاره دارند که این کنفرانس به دلایلی تحت اسیب پذیری است که ارزیابی های صریح مقامات شرکت کننده افغان در کشوری که تلاش به خارج شدن از جنگ پنج ساله خونین در افغانستان را دارد مورد استقبال قرار نگیرد.

آقای خسرو می گوید مسئله صدور ویزه کانادا فقط در حیطه صلاحیت وزارت مهاجرت کانادا است و سفارت افغانستان در این راستا نقشی نمی تواند داشته باشد. او علاوه می کند که سفارت افغانستان فقط در قسمت هم آهنگی وهمراهی سفرهای رسمی مقام های افغان همکاری دارد.

سفارت کانادا فقط به متقاضیان خاص از سفارت خانه مستقر درکابل ویزه صادر می کند که این امری است که به طور نادر صورت می گیرد.

سفر به کشور دومی به منظور دریافت ویزه یک کشور خارجی دیگر، امری است که افغانها از هزینه مالی اضافی، خطرات جانی سفر و اتلاف وقت از آن شکایت دارند.

ایالات متحده امریکا نیز از جمله کشورهایی بود که تا سه سال قبل فعالیت قنسولی و صدور ویزه به متقضایان عادی را از طریق سفات درکابل نداشت اما حالا این سفارت بخش قنسولی و صدور ویزه خویش درافغانستان را فعال ساخته است.
  • 16x9 Image

    محمد احمدی - واشنگتن

    محمد احمدی از سال ۲۰۰۷ به کار در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. او از سال ۲۰۰۱ کار خبرنگاری را به حیث گزارشگر آزاد رادیو صدای امریکا آغاز کرد و در ایران و شهرهای مختلف افغانستان گزارشگر بود. محمد احمدی یک سال گزارشگر تلویزیون آشنا صدای امریکا در کابل نیز بود.

XS
SM
MD
LG