لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش حکومت افغانستان برای کاهش قیمت انترنت


آمار وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان نشان می دهد که تا ماه سپتامبر ۲۰۱۷ نزدیک به ۲،۵ میلیارد دالر در بخش خدمات مخابراتی در افغانستان سرمایه‌گذاری شده است.

شهزاد گل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان در گفتگوی اختصاصی با رادیو آشنا – صدای امریکا با اشاره به این سرمایه‌گذاری گفت که سطح پوشش مخابراتی در این کشور رو به افزایش می باشد.

به گفته آقای آریوبی، ۸۹ درصد خاک افغانستان هم اکنون تحت پوشش خدمات مخابراتی قرار دارد.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان گفت: "تقریباً ما ۲۳ میلیون مشترک داریم، کسانی که از (تیلیفون) موبایل استفاده می‌کنند. سال گذشته (این رقم) ۱۹ میلیون بود و امسال به ۲۳ میلیون رسیده است."

هر چند آقای آریوبی در مورد عواید سال روان مالی معلومات نداد اما گفت که این وزارت سالانه چهار تا پنج میلیارد افغانی از ده در صد مالیات بر کریدت کارت‌ تیلیفون های موبایل باید عواید داشته باشد.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی همچنان گفت که در حال حاضر هشت میلیون شهروند افغانستان که بیشتر در شهر ها زندگی می‌ کنند به انترنت دسترسی دارند.

این در حالیست که خدمات مخابراتی و انترنتی در افغانستان همواره با نارضایتی مشترکین و کاربران همراه بوده است.

کاربران افغان از قیمت‌ و کیفیت انترنت در افغانستان شکایت دارند و به گفته آنان، آنچه را وزارت مخابرات و شرکت‌ های خصوصی مخابراتی می گویند، با خدماتی که ارایه می شود، تفاوت زیاد دارد.

فرید یکی از باشندگان کابل گفت که شرکت های مخابراتی در افغانستان ادعای ارایه خدمات انترنتی با سرعت 3G و 4G را می کنند در حالیکه به گفته وی سرعت انترنت این شرکت ها به این حد سریع نمی باشد.

فرید افزود: "گاهی نیاز می‌ شود که یک ایمیل ارسال کنید، یک ایمیل بسیار ساده. اما ایمیل باز نمی‌ شود یا فرستادن و اتچ‌ کردن آن بسیار طول می کشد. یعنی کیفیت بسیار پایین است و سرعت انترنت در افغانستان خیلی وضع‌ اش خراب می باشد."

محمود، یک کاربر دیگر افغان گفت: "در قسمت قیمت‌ های انترنت تا به حال کدام تغییر چشمگیری به وجود نیامده است. قیمت‌ ها بسیار بلند است. محصلین نمی‌ توانند که (این) قیمت‌ ها را بپردازند. حکومت در این قسمت باید یک کاری بکند، مثلاً قیمت‌ ها را کاهش دهد."

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان موجودیت این مشکلات را پذیرفت و گفت که این کشور از ایران، پاکستان، قرغیزستان و ازبکستان انترنت وارد می کند و بر اساس قرارداد های قبلی هزینه انترنت فراهم کردن خدمات در افغانستان بلند تمام می‌ شود.

به گفته آقای آریوبی، حکومت افغانستان اکنون تلاش‌ دارد که قیمت انترنت وارداتی را بازنگری کند.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان گفت: "به تازگی ما قرارداد انترنت ارزان را با ازبکستان امضا کردیم. زمانی ازبکستان تنها از ترانزیت یک «ام بی» انترنت ۱۳ دالر حق ترانزیت می‌گرفت. اما حالا ما با ازبکستان (خرید) یک «ام بی» انترنت را در بدل ۱۳ دالر قرارداد کرده ایم که ارزان‌ ترین نرخ در تاریخ افغانستان است."

وزیر مخابرات گفت که مذاکرات برای کاهش نرخ انترنت با پاکستان، ایران و قرغیزستان نیز جریان دارد و به گفته وی حکومت افغانستان می خواهد برای واردات انترنت با کیفیت و ارزان، از طریق راه واخان با چین و بندر چابهار با ایران وصل شود.

به گفته آقای آریوبی، چین نیز می‌ خواهد که از طریق افغانستان، خدمات انترنت و تیلیفون را به آسیای میانه و جنوبی، اروپا و افریقا برساند که از این پروژه افغانستان در کنار دریافت عواید، انترنت با کیفیت و ارزان نیز به دست خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG