لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی از آلودگی آب های زیر زمینی و هوا در کابل


معاون اداره ملی محیط زیست افغانستان می گوید که حالا دو آفت محیط زیستی، آلوده بودن آبهای زیرزمینی و آلوده گی هوا، در کابل موجود می باشد که سلامت پنج میلیون باشندۀ آن شهر را تهدید می کند.

عبدالولی مدقق می افزاید که مبالغ نخواهد بود اگر گفته شود کابل فعلا از رهگذر محیط زیستی بدترین محل دنیا برای زنده گی کردن است.

معاون اداره ملی محیط زیست افغانستان تراکم جمعیت، توسعه خارج ازطرح شهری، نبود کانالازیسیون، حفاری های خودسرانه در منازل خارج از طرح، خشکسالی پی در پی چند ساله، فقدان جنگل ها، کثرت عراده جات، وضعیت خراب سرکها و جاده ها، موجودیت داشهای خشت پزی و دستگاههای سنگ شکنی در حومه شهر را به عنوان عوامل آلوده شدن آبهای زیرزمینی و آلوده گی هوا برشمرده است.

آقای مدقق در مورد وضعیت آلوده گی هوا درکابل می گوید: "در هوایی که فعلا درشهر کابل ما تنفس می کنیم، ذرات معلق بنام پی ایم تین زیاد وجود دارد."

او افزود: "مطالعه دیگری که صورت گرفته است نشان میدهد که 43 درصد همین ذرات معلق از موجودیت جاده ها و سرکهای خراب است، 31 درصد آلوده گی داخل منازل از اثر دودهای آشپزخانه، 12 درصد آلودگی از موجودیت داشهای خشت پزی در حومه شهر و هشت درصد هم از وسایط کهنه و دیزلی است."

معاون اداره ملی محیط زیست از آینده نه چندان دور وضعیت محیط زیست کابل به شدت نگران است.

مدقق وارد کردن تیل های بی کیفیت و موترهای کهنه و همچنان زباله های کلینیکی شفاخانه های شخصی شهر کابل را به عنوان مشکل محیط زیستی خوانده می گوید که بیشترین آسیب را به محیط زیست و صحت پنج میلیون باشنده کابل وارد می نماید.

برخی صاحبان دستگاه های سنگ شکنی درکابل با این ادعای معاون اداره محیط زیست، همنوا نیستند و می گویند که همه تدابیر جلوگیری از آلوده گی هوا را با نصب کردن دستگاه آب پاشی در محل کار و نزدیک ماشین باشد اتخاذ کرده اند.

کمبود درختان و جنگل ها یکی از عوامل عمده آلوده گی هوا است. معین اداره محیط زیست می گوید که در حال حاضر تنها 1.3 درصد مجموع اراضی افغانستان را جنگل ها تشکیل می دهد که بسیار اندک می باشد. علاوه براین، قطع بی رویه جنگل ها، وضعیت محیط زیستی کشور را با آزمون مواجه ساخته است.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG