لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: پاکستان بر ضد طالبان افغان و شبکۀ حقانی اقدام لازم نکرده است


اکثر گروه های تندرو مستقر در پاکستان، در مناطق قبایلی آن کشور فعالیت دارند

وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که تندروان مسلح در مناطق قبایلی پاکستان فعالیت دارند و بر اساس این گزارش، حکومت پاکستان در برابر شماری از این گروه‌ه به ویژه شبکۀ حقانی، طالبان افغان، لشکر طیبه وجیش محمد اقدام لازم نکرده است.

شبکۀ حقانی و طالبان افغان بیشترین حملات دهشت افگنی را در افغانستان انجام داده و لشکر طیبه و جیش محمد بر ضد هند - رقیب دیرینۀ پاکستان - عملیات تخریبکاران را انجام می‌دهند.

در همین حال مقام‌های افغان گفته اند که گزارشدهی در این مورد بسنده نبوده و باید ایالات متحده در زمینۀ سرکوب و محو لانه های تندروان در پاکستان اقدام عملی کند.

گزارش وزارت خارجۀ ایالات متحده حاکی است که امریکا و افغانستان در تلاش ایجاد یک چهارچوب دوجانبۀ کاری اند تا همکاری‎ها برای مبارزه با دهشت افگنی افزایش دهند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت " گام های عملی برداشته شود ... بر پاکستان فشار وارد شود، لانه‌های دهشت افگنان در پاکستان باید ازبین روند، منابع مالی آنان قطع شود، آن وقت امنیت در افغانستان و منطقه تامین می‌گردد".

دولت وزیری در صحبت با صدای امریکا گفت که اگر پاکستان در این زمینه همکاری نکند باید در فهرست کشورهای حامی دهشت افگنی شامل شده و به گفتۀ وی نظامیان پاکستانی و مقام‌های آی اس آی در فهرست سیاه شامل شوند.

در گزارش وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته شده است که در جریان سال گذشتۀ میلادی، حملات دهشت افگنی که در افغانستان انجام شد، از سوی شبکۀ حقانی و گروه طالبان از پناهگاه‌های شان در پاکستان طراحی شده بود.

اما نفیس زکریا، سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان روز پنجشنبه درست یک روز پس از نشر گزارش وزارت خارجۀ امریکا گفت که کشورش در ازبین بردن تروریستان عزم قاطع داشته و گام های قوی برداشته است. او گفت که پاکستان فرقی میان تروریستان نمی‌گذارد و در برابر همۀ آنان همسان عمل می‌کند.

XS
SM
MD
LG