لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون انتخابات آمادۀ برگزاری دور دوم است


یازده نامزد ریاست جمهوری در انتخابات سال آینده رقابت خواهند کرد
احمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان که درنشست تعیین نام نامزدان ریاست جمهوری در ورق رای دهی صحبت میکرد گفت که این کمیسیون از لحاظ تخنیکی ولوژیستکی آمادگی برای دور دوم انتخابات دارد و مشکل مالی موجود نیست.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان روز یکشنبه دردر پایان لویه جرگۀ مشورتی گفت که اگر انتخابات به دور دوم هم برود امریکا باید تعهد کند که دور دوم انتخابات مطابق قانون دو هفته بعد از دوراول آن برگزارگردد، تا تجارب تلخ گذشته تکرار نگردد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در مورد اینکه آیا امریکا صلاحیت در برگزاری انتخابات افغانستان را دارد که آقای کرزی چنین اظهاراتی داشتند می گوید "انتخابات حق مشروع مردم افغانستان است و حق مداخله در انتخابات را هیچ کسی ندارد."

کمیسیون مستقل انتخابات و رییس جمهور قبلا نیز تاکید کرده بودند که به هیچ نهاد داخلی وخارجی اجازه مداخله در انتخابات را نمی دهند.

به اساس این قرعه کشی نامهای نامزدان در برگه رای دهی یکی بعد دیگر قرار میگیرد و چاپ می گردد.

نامهای داکتر عبدالله عبدالله، محمد داود سلطان زوی، عبدالرحیم وردک، قیوم کرزی، اشرف غنی احمدزی، سردار محمد نعیم، زلمی رسول، قطب الدین هلال، گل آغا شیرزوی، عبدالرب رسول سیاف و هدایت امین ارسلا به ترتیب در برگه رای دهی چاپ می شود.

برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۷ نامزد وجود داشت اما ۱۱ تن آنها توانستند که به فهرست نهایی راه یابند.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات از نامزدان خواست تا مبارزات انتخاباتی شانرا به تاریخ معینه آن آغاز کنند وقبل از آن از کمپاین ها خود داری نمایند.

از سوی دیگر آقای نورستانی گفت که شماری دیگری از محلات که درآن باید مراکز رای دهی وجود داشته باشد از سوی نیروهای امنیتی ازوجود مخالفین مسلح دولت پاک گردیده است.

مسوولین امنیتی بار ها گفته اند که آنها تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی تلاش می نمایند تا امنیت تمامی مراکز رای دهی در کشور را تامین کنند تا مردم بتوانند در این روند سهم گیرند.

انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۱۶ حمل سال آینده خورشیدی برگزار می گردد.
XS
SM
MD
LG