لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی: رای زن ها در انتخابات تعیین کننده است


حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در محفل بزرگداشت از روز زن در کابل
حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در محفل بزرگداشت از روز زن در کابل
حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در مراسم تجلیل از روز بین المللی زن، دستاوردهای افغانستان را در یک دهه پیسین در عرصۀ زنان خوب خوانده مگر ناکافی عنوان کرد.

رئیس جمهور افغانستان گفت که افغان ها باید با استواری قدم به سوی جلو و ترقی برداشته و به خاطر همگام شدن با کاروان ترقی جهان، عجله به خرج دهند.

آقای کرزی، همه مردم به ویژه، زنان افغانستان را به رفتن به پای صندوق های رای تشویق کرده گفت که با وجود تبلیغات منفی، انتخابات خوبی در افغانستان برگزار شده و مردم در سرتاسر آن کشور به پای صندوق های رای خواهند رفت.

آقای رئیس جمهور، برگزاری انتخابات را متظمن ثبات در کشور خوانده، رای زن ها را در تعیین رئیس جمهور آیندۀ افغانستان سرنوشت ساز عنوان کرد.

حامد کرزی می گوید که اگر رای زن ها در انتخابات ۲۰۰۹ نمی بود "خارجی ها چاره ای مرا کرده بودند. رای زنها در کابل و شهر های بزرگ بود که کامیاب شدم. مرد ها یگان معامله کرده و ترسیدند، اما زن ها همه به مراکز انتخاباتی رفته و رای دادند."

تاسف از تداوم خشونت

رییس جمهور کرزی، از تداوم خشونت علیه زنان در آن کشور ابراز تاسف کرده گفت که خشونت علیه زن را علامت ضعف و درمانده گی مرد میداند.

آقای کرزی گفت"مردهای افغانستان زور خود را در مقابل زن های کشور ما امتحان نکنند، اگر زور دارند با امریکا آزمایش کنند. خشونت با زن ها زور مردها را نشان نداده بلکه ضعف و بیچاره گی شان را نشان میدهد."

حامد کرزی، به سلسلۀ انتقادات اخیرش از غرب؛ بر مساعدت های جامعۀ بین المللی نیز انگشت نهاد.

رئیس جمهور از کمک های حقیقی جامعه جهانی سپاسگذاری کرده ولی گفت "دستاوردهای ما، دستاورد خود مردم افغانستان بوده و دستاورد ما، دستاورد خود زن های افغانستان است."

در یک انکشاف دیگر رییس جمهور کرزی , امروز به مناسبت روز جهانی زن، فرمانی را در مورد تخفیف و عفو مجازات اطفال و زنان صادر کرده است.
براساس آن فرمان در مدت محکومیت آنان از سه ماه گرفته تا یک سال و شش ماه تخفیف داده می شود.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG