لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان روز پنجشنبه به مصاف بنگله دیش می رود


تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان در هند که جهت شرکت در رقابت های جنوب آسیا گرد هم آمده اند

تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان غرض شرکت در رقابت های جام فوتبال کشور های جنوب آسیا در هند حضور دارد روز پنجشنبه در دومین رقابت این جام، به مصاف بنگله دیش می رود.

ملی پوشان افغان روز سه شنبه، نخستین رقابت خود را در برابر تیم میزبان هند، با نتیجۀ ۵-۱ باختند.

تنها گول تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان را فرخنده محتاج در دقيقه ٨٧ بازى به ثمر رساند. مسوولین فدراسیون فوتبال افغانستان از نتیجۀ به دست آمده در برابر تیم بانوان هند ابراز خورسندی کرده گفته اند که در دو سال گذشته تیم افغانستان با نتیجۀ ۱۲ و ۱۱ گول رقابت را به هند باخته بود و کاهش رقم گول ها نشاندهندۀ رشد سطح فوتبال بانوان افغان می باشد.

این درحالیست که تیم ملی فوتبال بانوان؛ متشکل از بازیکنان ساکن در اروپا، امریکا و افغانستان بدون هیچگونه همآهنگی و رقابت دوستانه به مصاف یکی از قویترین تیم های بانوان در سطح جنوب آسیا رفتند.

کرام الدین کریم، رئیس کنونی فدراسیون فوتبال افغانستان در صفحۀ فیسبوک خود نگاشته است " ما تمام امکانات را که به تیم ملی فوتبال پسران فراهم کرده بودیم به تیم دختران نیز آماده ساخته و با دو مربی خارجی آنان را به رقابت های جنوب آسیا اعزام کردیم."

اما مبصرین فوتبال می گویند که یک تیم "هیچگاهی نمی تواند بدون آمادگی و شناخت قبلی از شیوه و قدرت بدنی فوتبال خوب بدرخشد."

فرید کامل، یکتن از فوتبالران پیشین افغانستان در امریکا به رادیوآشنا گفت که بازی بهتر تیم در نیمۀ دوم و توقف افزایش تعداد گول ها نشاندهندۀ این مطلب است که ملی پوشان افغان در نیمۀ نخست همدیگر را درست نیافته بودند.

تیم ملی افغانستان تحت قیادت خانم کیلی و خانم هیلی، دو مربی زن امریکایی و رزاق ممرک مربی افغان در مسابقات شرکت می کند.

قبل از رقابت افغانستان با هند، صبور ولیزاده رئیس هیأت تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان به رادیوآشنا گفته بود که تمام بازیکنان از گوشه و کنار جهان دور هم جمع شده و از تاریخ ۲۱ دسمبر به اینسو تمرینات مشترک شان را آغاز کرده اند.

آقای ولیزاده می گوید باوجود مشکلات تیم از ناحیۀ کمبود همآهنگی و شناخت بازیکنان، مربیان تیم به گونۀ مسلکی و حرفه یی تلاش ورزیده اند بهترین ها را در ترکیب تیم شامل ساخته و نشان دهند که افغانستان هم در این رقابت ها حرفی برای گفتن دارد.

دو مربی امریکایی تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان
دو مربی امریکایی تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان

در سال ۲۰۱۵ زمانیکه تیم ملی فوتبال مردان افغانستان در آخرین رقابت های کشور های جنوب آسیا در هند شرکت کرد و به مقام دوم آن جام دست یافت، مسوولین و مربیان تیم از عدم رسیدگی درست و برنامه ریزی میزبان رقابت ها شکایت داشته گفته بودند که تعین میدان تمرینی، مواد غذایی و واسطۀ نقلیه برای تیم از مشکلات عمدۀ بود که انتقادات شدید هیأت رهبری تیم ملی فوتبال افغانستان را برانگیخته بود.

صبور ولیزاده تاکید کرد که از میزبانی سازماندهندگان رقابت ها راضی اند اما تاهنوز هم فدراسیون فوتبال هند و مسوولین برگزاری رقابت های جنوب آسیا "در فراهم آوری مواد غذایی و آب آشامیدنی" کوتاهی صورت می گیرد.

آقای ولیزاده می گوید افغان ها با غذا های تُند و تیز عادت نداشته و این امر باعث می گردد تا انرژی کافی را به دست نیآورند.

رئیس هیأت تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان تاکید می کند که برای رفع مشکلات عدم همآهنگی ورزشکاران، "آنان باید در اردوگاه های تمرینی شرکت کنند که این امر به حمایت مالی و معنوی حکومت و متشبثین خصوصی نیاز دارد تا با حمایت شان شرایط بهتر تمرینی دختران ملی پوش در بیرون از افغانستان فراهم گردد."

please wait

No media source currently available

0:00 0:09:47 0:00

XS
SM
MD
LG