لینک های دسترسی

آغاز گزینش کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی افغانستان


کمیتۀ گزینش کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی می گوید که از زمان آغاز کار هفتۀ گذشته، تا اکنون بیش از ۸۰ درخواستی های جدید را دریافت کرده اند و ۴۷۰ درخواستی دیگر از قبل موجود بودند.

یوسف رشید عضو کمیتۀ گزینش به صدای امریکا می‌گوید که روند پذیرش درخواستی های افراد برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی تا عصر روز پنجشنبه ادامه خواهد یافت.

آقای رشید می گوید که این کمیته نخست کار تفکیک و بررسی درخواستی های متقاضیان را نظر به قانون پس از اتمام زمان پذیرش درخواستی ها آغاز می کند.

فردا روی اسناد کارها را شروع می کنیم و اولین کار ما روی تفکیک درخواستی ها شروع می شود تا دیده شود که واجد شرایط هستند یا خیر؟

به گفتۀ آقای رشید، این کمیته در نظر دارد که حداقل تا یک ماه و حداکثر تا یک ونیم ماه، فهرست ۲۱ کمیشنر را برای کمیسیون انتخابات و ۱۵ متقاضی را برای کمیسیون شکایات انتخاباتی، به رئیس جمهور بفرستد.

در این حال نگرانی های از دخالت سران حکومت در کار این کمیته وجود دارد. گروه کاری مشترک جامعۀ مدنی امروز در یک نشست خبری با استقبال از آغاز کار کمیتۀ گزینش، از حکومت و حلقات سیاسی در افغانستان خواست که در کار این کمیته مداخله نکنند.

این گروه تأکید کرد که کمیتۀ گزینش باید به دور از هر گونه نگرانی به گونۀ معیاری کارهای خود را به پیش ببرد.

خلیل رئوفی عضو رهبری گروه کاری مشترک جامعه مدنی گفت "فعالین جامعه مدنی افغانستان از کمیته گزینش توقع دارد تا حکومت و گروه های سیاسی افغانستان دخالت در کارشان نداشته باشد و در تهیه لست به کمیسیون های انتخاباتی هم باید تجربه کاری، سابقه نیک، تحصیلات عالی و توانایی مسلکی را در نظر بگیرند."

اما از سوی دیگر یوسف رشید عضو کمیتۀ گزینش به صدای امریکا می گوید که تا کنون آنها بدون کدام مداخله مقامات بلندپایه حکومت و احزاب سیاسی کارشان را به پیش برده اند و همین گونه ادامه خواهند داد.

یوسف رشید می گوید "خوشبختانه تا حال هیچ مورد که ناشی باشد اعمال نفوذ در کار ما باشد دیده نشده، نه از طرف مقامات بلند پایه حکومت و نه هم از طرف احزاب سیاسی و خواهش هم همین است با عدم مداخله ما را در ادامه کار کمک بکنند."

گروه کاری مشترک جامعۀ مدنی با نشر اعلامیه‌ای، هشدار داد که تأخیر در برگزاری انتخابات، ارزش‌های دموکراتیک را تضعیف خواهد کرد.

کمیتۀ گزینش اواخر هفتۀ گذشته کارش را آغاز کرد و مسؤولیت دارد تا افراد متخصص و متعهد را برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی برگزیند.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG