لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان در پکتیکا: باوجود باران شدید کار حفر قبرها و دفن قربانیان ادامه دارد


مقامات طالبان در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا می‌گویند که باوجود باران شدید که عملیات نجات و امداد رسانی را با مشکل مواجه کرده، کار حفر قبرها و دفن اجساد قربانیان ادامه دارد.

محمد امین حظیفه، رییس اداره اطلاعات و فرهنگ طالبان برای ولایت پکتیکا روز پنجشنبه ۲۳ جون (دوم سرطان) به خبرگزاری فرانس پرس گفت که باران شدید در شب گذشته سبب سرازیر شدن سیلاب در مناطق زلزله زده شده که به گفتهٔ وی کار امداد رسانی، عملیات نجات و جمع آوری معلومات در مورد آمار دقیق تلفات را دشوار ساخته است.

به اساس گزارش اسوشیتد پرس، مردم محل اجساد را بخاطر حفاظت از باران با خریطه های پلاستیکی پوشانده اند.

در ولسوالی گیان سقف و دیوارهای ده‌ها خانه فرو ریخته و باشندگان این محل می‌گویند که چندین خانواده‌ زیر آوار دفن شده اند.

یکی از باشنده گان این ساحه به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت که ده ها تن از اعضای خانواده‌اش را در این زلزله از دست داده است.

او گفته است: "۳۵ تن از یک فامیل،‌ به شمول پسران و نواسه هایم درین خانه شهید شدند."

این مرگبارترین زلزله ثبت شده در دو دهه اخیر در افغانستان است. مقامات طالبان روز چهارشنبه گفتند که در نتیجۀ این زلزله حدود ۱۰۰۰ نفر جان باخته و بیش از ۱۵۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

اما بر اساس معلومات مقامات حكومت طالبان که امروز ارایه کردند بیش از ۶۵۰ نفر به شمول کودکان، در جریان این زلزله جان باخته و حدود ۵۰۰ نفر دیگر مجروح شده اند. با آنهم آمار دقیق از مناطق دورافتاده در نزدیکی به مرز پاکستان هنوز در دسترس نیست.

مسوولین محلی در پکتیکا، خوست و ننگرهار گفته اند که عملیات نجات تقریباً به پایان رسیده است.

سلطان محمود، ولسوال طالبان برای ولسوالی سپیره ولایت خوست گفت که زلزله در این ولسوالی صد ها خانه را ویران کرده است.

آقای محمود افزود: "۵۰۰ خانۀ مسکونی درینجا آسیب دیده و یا به گونهٔ کامل ویران شده است. درین منطقۀ کوهستانی جمع آوری ارقام دقیق مشکل است. معلوماتیکه در دست داریم از مردم محل شنیده ایم".

آسیب دیده گان در پکتیکا، خوست و ننگرهار درخواست کمک های فوری کرده اند.

یک باشندۀ ولایت پکتیکا گفت: "به کمک های بیشتری نیاز داریم. درینجا کلینک نیست. سرپناه نداریم. به خیمه ضرورت داریم. به مواد غذایی ضروت اشد داریم. مردم درینجا همه دار و ندار خود را از دست داده اند."

این زلزلۀ شدید آزمون بزرگی را برای حکومت طالبان در افغانستان به وجود آورده است. گروهی که تقریباً ده ماه قبل با خروج نیروهای ایالات متحده و متحدانش از افغانستان، قدرت را به دست گرفت و حمایت جامعۀ جهانی را باخود ندارد.

XS
SM
MD
LG