لینک های دسترسی

Breaking News

نظرسنجی: کاهش بی‌سابقه 'هم‌دردی' با طالبان


یک نظرسنجی تازه بنیاد آسیایی نشان می‌دهد که هم‌دردی و هم‌سویی با گروه طالبان در میان شهروندان افغانستان، به شکل بی‌سابقه کاهش یافته است.

در این نظرسنجی دیدگاه بیش از ۱۵۰۰۰ افغان درباره امنیت، رشد اقتصادی و اشتغال، توسعه، حکومت‌داری، مشارکت سیاسی، دسترسی به اطلاعات، مهاجرت و مسایل مربوط به زنان از تمامی ۳۴ ولایت افغانستان پرسیده شده است.

۸۲ درصد از افرادی که در این نظرسنجی سهم گرفته اند، گفته اند که هیچ همدردی با طالبان ندارند.

در این نظرسنجی ۷۹ درصد پاسخ دهندگان در مناطق شمال غرب افغانستان، طالبان را منحیث بزرگترین تهدید برای امنیت محل شان دانسته اند. در حالیکه ۵۷ درصد پاسخ دهندگان در شرق این کشور، گروه داعش را تهدید بزرگ برای امنیت مناطق شان می‌دانند.

یافته‌های نظرسنجی بنیاد آسیایی نشان می‌دهد که تعداد بیشتری از شهروندان افغانستان از حضور و مشارکت در گردهمایی‌ها و تظاهرات بیم دارند، طوری که ۷۳ درصد گفته اند از شرکت در تظاهرات صلح‌آمیز هراس دارند. این رقم در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱۳ درصد بود.

با این حال، تعداد مشارکت‌کنندگان این نظرسنجی که می‌گویند کشورشان در مسیر درست در حرکت است، در مقایسه با نظرسنجی‌های قبلی ثابت باقی مانده است.

۳۳ درصد گفته اند که کشورشان در مسیر درست در حرکت است.

اما همانند نظرسنجی سال گذشته، ۶۱ درصد گفته اند که کشورشان در مسیر نادرست در حرکت است. آن‌ها، ناامنی، بیکاری، اقتصاد بد، سطح بلند قیمت ها را علت‌هایی برای بدبینی خود ابراز کرده اند.

نتایج نظرسنجی بنیاد آسیـا هم‌چنان روشن ساخته است که ۷۰ درصد موافق هستند که زنان در بیرون از خانه کار کنند، ۸۴ درصد گفته اند کـه زنان دارای فرصت تحصیلی یکسان با مردان باشند.

XS
SM
MD
LG