لینک های دسترسی

Breaking News

مشکلات افغان‌هایی که از مکسیکو غیرقانونی وارد امریکا می‌شوند


آرشیف:مهاجرین در مرز ایالات متحده با مکسیکو

در ماه‌های اخیر ورود غیرقانونی مهاجران افغان از طریق کشورهای امریکای جنوبی و مکسیکو به ایالات متحده امریکا افزایش یافته است.

افغان‌هایی که از راه امریکای جنوبی و با سختی‌های فراوان خود را به ایالات متحده امریکا رسانده اند، اکنون با چالش‌های جدی و قانونی در امریکا دست و گریبان اند.

محمد رضا صادقی که یکجا با همسر و یگانه کودکش با عبور از ۱۱ کشور امریکای جنوبی و گذشتاندن دشواری های زیاد به تازگی به ایالات متحده امریکا رسیده است، از فصل جدید مشکلات در امریکا حکایت دارد.

صادقی و خانواده‌اش که پس از دریافت ویزهٔ بشردوستانهٔ برازیل به آن کشور سفر کرده بود، به امید زندگی بهتر در ایالات متحده راهی سفر دور و دراز از امریکای جنوبی به شمال امریکا شد.

در این سفر دشوار که کم و بیش ۴۰ روز دوام کرد، صادقی و خانواده‌اش مشکلات فراوانی، از پیاده روی های طولانی گرفته تا تحمل گرسنگی و تشنگی و ماندن در میان جنگل‌ها، را تجربه کرده اند.

اما این پایان چالش‌های خانوادهٔ صادقی نیست، آنان اکنون به جایی رسیده اند، که باید با مشکلات تازه تر مقابله کنند، مشکلات حقوقی و گرفتن وکیل مهاجرت، سرپناه، و نداشتن جواز کار.

محمد رضا صادقی به صدای امریکا گفت: "در محکمهٔ اول تنها آقای قاضی گفتند و ما شنیدیم. آنها گفتند که اکنون شما اجازه کار را ندارید و آدرس چند نهاد را برایم دادند و گفتند شاید آنها بتوانند شما را کمک کنند و اکنون اینجا آمده ام برای گرفتن وکیل."

بزرگترین مشکل این پناهجویان در این مرحله نداشتن سرپناه است، چون آنان بدون داشتن مدارک و منبع درآمد نمی‌توانند خانه‌ای را کرایه کنند. این چالش تا زمانی ادامه خواهد یافت که درخواست پناهندگی این پناهجویان پذیرفته شود و آنان جواز کار دریافت کنند.

پیش از این، گزینهٔ دیگر برای پناهجویانی که از امریکای لاتین به کشورهای شمال امریکا سفر می‌کردند، ورود غیرقانونی به کانادا بود،‌ اما به تازگی پس از امضای توافقنامه میان ایالات متحده و کانادا این گزینه هم غیرقابل دسترس شده است.

حشمت صدیقی، مشاور مهاجرت به صدای امریکا گفت که شمار افغان‌هاییکه از راه مکسیکو غیرقانونی داخل خاک امریکا می شوند، رو به افزایش است.

پس از آغاز مجدد حاکمیت طالبان در اواسط سال ۲۰۲۱، بیش از ۸۰ هزار شهروند افغانستان در یک برنامه تخلیه توسط دولت امریکا به این کشور منتقل شدند، اما اکنون شماری دیگر در تلاش اند تا به صورت غیر قانونی و با عبور از کشورهای امریکای جنوبی از جمله مکسیکو خود را به ایالات متحده برسانند.

XS
SM
MD
LG