لینک های دسترسی

Breaking News

شکست افغانستان در برابر فلسطین


تیم ملی فوتبال افغانستان
تیم ملی فوتبال افغانستان، در رقابت نیمه نهایی با فلسطین با نتیجۀ ۲-۰ شکست خورد.
نبود بازیکنان کلیدی خط میانه، مصدومیت دو مدافع افغان و هوای گرم، همه و همه دست به دست هم داد و فرصت افغان ها را برای پیروزی در آن رقابت ناممکن ساخت.

ساختار بازی فلسطین از پیش مشخص بود، آنان یک تیم توانمند، بلند قد و دارای خط تهاجمی تیز پا اند.

انتظار می رفت؛ باوجود نبود مصطفی آزادزوی و آرش عاطفی؛ دو بازیکن خط میانه، متصدیان تیم ملی فوتبال افغانستان راهکاری بسنجند تا خط میانۀ فلسطین را فلج کرده نگذارند به خط حملۀ خود توپ برساند.

اما روال بازی اینچنین چیزی را به نمایش نگذاشت و نه تنها خط میانۀ فلسطین خوب بازی کرد که مدافعین فلسطینی نیز کارکردگی خوبی – به ویژه در نیمۀ دوم میدان – از خود به نمایش گذاشتند.

یوسف کارگر، سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان روز گذشته در صحبت با رادیوآشنا، رقابت با فلسطین را با شرایط که بازیکنان تیمش داشت "دشوار" خوانده بود.

آقای کارگر گفت که بازیکنان پس از گذشت دو روز به تمرین پرداختند و "امیدوارم بتوانند بازی خوبی در برابر فلسطین انجام دهند."

سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان گفته بود که هر چند بازیکنان تیم ملی در توانمندی جسمانی تفاوت چندانی از هم ندارند اما "توانمندی تکتیکی هر بازیکن در مقایسه با سایر اعضای تیم متفاوت است و نبود بازیکنان کلیدی تاثیر منفی بر نتیجۀ رقابت خواهد داشت."

فلسطین پس از پیروزی روز سه شنبه در مالدیف، به سومین پیروزی خود در برابر افغانستان دست یافت.

در گذشته افغانستان دوبار به مصاف فلسطین رفته بود که یکبار در تاجکستان با نتیجۀ ۲-۰ شکست خورده بود و در رقابت رفت از سلسله مسابقات مقدماتی جام جهانی در فلسطین با نتیجۀ ۱-۱ به تساوی رسیده بود.

رقابت برای کسب مقام سوم این جام میان تیم های فوتبال افغانستان و مالدیف برگزار می شود.

رقابت دشوار یا نامتوازن

کارشناسان فوتبال به این باور اند که افغانستان در چلنج کپ آسیا، از پیش رقابت های بسا دشوار تری را در مقایسه با تیم فلسطین انجام داد.

رقابت ملی پوشان افغان با فلیپین و فرصت های که برای باز کردن دروازۀ آن تیم میسر شد، می توانست افغانستان را به پیروزی برساند.

دومین دشوار ترین رقابت افغانستان با ترکمنستان بود که – زمانی در سال ۲۰۰۳ با نتیجۀ ۱۱-۰ شکست را متحمل شده بود – به پیروزی ۳-۱ رسید.

به باور کارشناسان، تیم ملی افغانستان – باوجود شکست در رقابت نیمه نهایی چلنج کپ – نشان داد که یکی از تیم های مطرح منطقه بوده و بازیکنان شامل در ترکیب این تیم در آینده می تواند درد سر بزرگی برای تیم های آسیایی باشد.

هر چند کنترول توپ در نیمۀ نخست بازی در دست بازیکنان فلسطین بود اما با کاهش درجۀ حرارت به ویژه در ۲۰ دقیقۀ نیمۀ دوم رقابت، بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان تلاش فراوانی به خرج دادند تا بتوانند نتیجۀ رقابت را به نفع خود تغیر دهند.

استفاده از سنجر احمدی به عوض فیصل سخی زاده، نمایانگر تغیر سیستم رقابت به شکل تهاجمی تر آن بود.

کارشناسان می گویند که نبود بازیکنان کلیدی و صدمۀ روانی ناشی از حادثۀ ترافیکی رقابت افغانستان را با فلسطین "نامتوازن" ساخته بود.

انتظار می رود متصدیان تیم ملی و در کل فدراسیون فوتبال افغانستان تلاش ورزند در ایجاد بدیل تیم ملی و شکل دهی تیم های میدان دیدۀ زیر سن هژده و نزده سال کار کنند.

کارشناسان به این باور اند که تنها زنده نگهداشتن روحیه و انگیزۀ پیروزی در میان تیم ملی فوتبال افغانستان داشتن نسل جوان میدان دیدۀ است که بتواند پس از چند سال محدود به عنوان بازیکنان کلیدی و یا ذخیره به میدان بروند.
XS
SM
MD
LG