لینک های دسترسی

Breaking News

پیروزی تیم فوتبال افغانستان در برابر سینگاپور


تیم ملی فوتبال افغانستان در میدان تختی تهران

افغانستان، امروز در یک رقابت تماشایی در میدان تختی شهر تهران، در سلسله رقابت های راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، توانست با نتیجۀ ۲-۱ سینگاپور را شکست دهد.

علی عسکر لعلی کمک مربی تیم ملی فوتبال افغانستان در صحبت با رادیوآشنا صدای امریکا پیروزی ملی پوشان افغان را در برابر سینگاپور، تاریخی و نهایت عمده عنوان کرده گفت که بااین پیروزی "افغانستان توانست برای نخستین بار در رقابت های مقدماتی جام ملت های آسیا" حضور یابد.

آقای لعلی می گوید "افغانستان با کسب ۹ امتیاز به همراه فلیپین که ۱۰ امتیازی شده بود به عنوان دو تیم خوب چهارم گروه های هشتگانه این مسابقات، راهی مرحله دوم مسابقات جام ملت های آسیا شد."

نخستین گول پیروزی افغانستان توسط خیبرامانی، مهاجم تیم ملی فوتبال افغانستان در دقیقۀ ۳۹ نیمۀ نخست بازی وارد دروازۀ تیم سینگاپور شد و دومین گول توسط یوسف شیردل، بازیکن تازه تعویض شده، در دقیقۀ ۷۸ بازی به ثمر رسید.

در ترکیب تیم ملی افغانستان دروازه بان، اویس عزیزی؛ مدافعان، حسن امین، مسیح سیغانی، محمد هاشمی، مجیب جمالی در خط میانی دفاعی اباسین علی خیل، کنشکا طاهر، نورالله امیری و در خط میانی حمله فیصل شایسته، زبیر امیری حالانکه خیبر امانی در خط تهاجمی أفغانستان حضور داشت.

یوسف شیردل و آرش عاطفی بازیکنانی بودند که در کنار سایرین در نیمه دوم وارد میدان شدند.

تک گول تیم سینگاپور، در دقایق اخیر بازی در نتیجه ضربۀ کارنر به ثمر رسید. اویس عزیزی دروازه بان تیم ملی فوتبال أفغانستان با خروج بی موقع، دروازه را برای مهاجمین تیم ملی سینگاپور باز گذاشت که به تنها گول سنگاپور در این رقابت انجامید.

بااین ۳ امتیاز، تیم ملی فوتبال أفغانستان توانست راه صعود به دور مقدماتی جام ملت های آسیا را به دست آورد.

پیترشیگرت، مربی تیم ملی فوتبال افغانستان در صحبت که با رادیوآشنا صدای امریکا داشت، خوشبینی زیادی از این رقابت نشان داده گفته بود "نهایت تلاش خود را خواهیم کرد تا این ۳ امتیاز طلایی را که می تواند برای نخستین بار به أفغانستان فرصت حضور در رقابت های مقدماتی جام ملت های آسیا را بدهد، کمایی کنیم."

افغان های حاضر در میدان ورزشی تختی تهران
افغان های حاضر در میدان ورزشی تختی تهران

جریان رقابت فوتبال میان تیم های افغانستان و سینگاپور در حضور داشت هزاران افغان ساکن در ایران در میدان ورزشی تختی تهران راه اندازی شده بود.

بازیکنان تیم ملی افغانستان در نیمۀ نخست، حمله یی تر بازی کردند اما در نیمۀ دوم بیشتر به بازی دفاعی و ضد حمله پرداختند. همان دلیل بود که خط حملۀ سینگاپور، توانسته بود در نیمۀ دوم کنترول بیشتر توپ را در اختیار داشته باشد.

آنچه در هر دو نیمۀ بازی نهایت محسوس بود، عدم دقت در پاس های بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان بود که به ضد حملات تیم سینگاپور می انجامید.

آقای شیگرت، در صبحت ویژه یی با رادیوآشنا گفته بود که وقت کافی برای تمرین و همآهنگی بازیکنان تیمش به گونۀ انفرادی ندارد.

مربی تیم ملی فوتبال افغانستان تاکید کرده بود که بیشتر بازیکنان یک یا دو روز پیش از رقابت از اروپا، امریکا و افغانستان گرد هم می آیند و به رقابت می پردازند.

بادرنظر داشت تساوی تیم ملی سینگاپور با جاپان، پیروزی امروز تیم ملی فوتبال افغانستان می تواند روحیه بهتری به بازیکنان تیم ملی أفغانستان بدهد.

تیم ملی فوتبال افغانستان نتوانست به دور بعدی بازی های مقدماتی جام جهانی روسیه راه یابد اما در نهایت قادر شد جایگاه بهتری در رقابت های راهیابی به جام ملت های آسیا کسب کند.

این درحالیست که فرمان اخیر محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان مبنی بر ایجاد تغییرات در سطوح رهبری فدراسیون ها، نزد فدراسیون فوتبال جهان یا فیفا به مثابۀ دخالت در امور فدراسیون پنداشته شده و این نگرانی را ایجاد کرده که ممکن فیفا رقابت های فوتبال افغانستان را در میدان های بین المللی تا حل موضوع به حالت تعلیق درآورد.

آقای لعلی با ابراز نگرانی از فرمان رئیس جمهور افغانستان مبنی بر ایجاد تغییرات در رؤسای فدراسیون ها گفت "اطلاعات نادرست که به دست رئیس جمهور افغانستان رسیده امروز حضور تیم فوتبال افغانستان را در میدان های ورزشی با چالش مواجه ساخته و احتمال تعلیق فدراسیون فوتبال افغانستان از جانب فیفا می رود."
کمک مربی تیم ملی فوتبال افغانستان ابراز امیدواری کرد تا "در این برحۀ حساس، جلو پیشرفت های تیم فوتبال افغانستان گرفته نشود."
XS
SM
MD
LG