لینک های دسترسی

Breaking News

مذاکرات غنی در مورد تفاهم نامه با آی اس آی


پارلمان افغانستان محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغاسنتان، و جنرال رحمت الله نبیل، رئیس اداره امنیت ملی را روز یکشنبه آینده به ولسی جرگه فرا خوانده است.
پارلمان افغانستان محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغاسنتان، و جنرال رحمت الله نبیل، رئیس اداره امنیت ملی را روز یکشنبه آینده به ولسی جرگه فرا خوانده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، در مورد امضای تفاهم نامه همکاری میان ادارات استخباراتی افغانستان و پاکستان با علمای دینی و سران جهادی در ارگ مشوره کرده است

تعدادی از اشتراک کنندگان جلسۀ مشورتی ارگ می گویند، رئیس جمهور غنی گفته است که مسوده این تفاهم نامه نهایی نمی باشد.

آقای غنی روز پنجشنبه بعد از آن با علمای دینی، سران جهادی و رهبران بانفوذ کشور این مشوره ها را انجام داد که رسانه های افغانستان و بین المللی در مورد همکاریهای ادارات استخباراتی افغانستان گزارش های به نشر رساندند که انعکاس دهنده انتقاد های فعالان جامعه مدنی و شماری از اعضای ولسی جرگه کشور بود. حتی حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان خواهان لغو آن شد.

به تعقیب اعتراضات اعضای ولسی جرگه، پارلمان افغانستان محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغاسنتان، و جنرال رحمت الله نبیل، رئیس اداره امنیت ملی را روز یکشنبه آینده به ولسی جرگه برای توصیخات بیشتر فرا خوانده است.

ریاست رسانه های ریاست جمهوری افغانستان در یک خبر نامه گفته است که علمای دینی و سران جهادی و رهبران بانفوذ رور پنجشنبه در خلال جلسه مشورتی کدام مسله بخصوص یادآوری نکردند، ولی گفته اند که رئیس جمهور غنی در مورد اوضاع روان سیاسی و اجتماعی کشور به اشتراک کندگان جلسه معلومات ارایه کرد.

در گزارش گفته شده است که علمای دینی و سران جهادی در این مورد پیشنهاداتی را به رئیس جمهور ارایه کرد، ولی در مورد جزئیات پیشنهادات چیزی گفته نه شده است. در این جلسه عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت نیز اشتراک داشت.

شماری از اشتراک کنندگان جلسه به رادیو آشنای صدای امریکا گفتند که اشتراک کنندگان از رئیس جمهور خواستند که مسوده تفاهمنامه تغییر نماید.

آنها گفتند که یک مسله که بر آن زیاد تاکید شد عبارت از نوشتن اصطلاح مبارزه مشترک بر ضد جدایی طلبان بود.

اشتراک کنندگان به رئیس جمهور و رئیس اجرائیه گفتند که حتی مخالفین مسلح حکومت افغانستان نیز تجزیه کشور را نمی خواهند، پس استعمال این اصطلاح در متن کار درست نیست.

قاضی محمد امین وقاد، یکی از اعضای جلسه ارگ به صدای امریکا گفت که رئیس جمهور هم مخالف تغییر در متن مسوده نبود.

آقای وقاد افزود "رئیس جمهور گفت که ما نظریات را می گیریم، در متن اصلاحات می آید، این توافقنامه نیست بلکه تفاهم نامه است."

تا حال متن تفاهم نامه میان ریاست امنیت ملی افغانستان و اداره استخبارات پاکستان (آی اس آی) به نشر نرسیده است.

XS
SM
MD
LG