لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش عواید بندر آقینه در خلال نگرانی‌ها از واردات تیل معافی


مسؤولین مواد نفتی در بندر تجارتی آقینه در ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب از افزایش عواید این اداره خبر داده می گویند که از آغاز سال روان شمسی تا اکنون بیش از ۷۰۰ هزار تُن مواد نفتی به گونه‌ معافی از این بندر وارد افغانستان شده است.

آمار اداره بندر تجارتی آقینه در شمال افغانستان نشان می‌دهد که از مجموع حدود ۸۰۰ هزار تن مواد نفت وارداتی، تنها ۷۳ هزار محصول و بیش از ۷۰۰ هزار تن دیگر به صورت معافی وارد این کشور شده است.

خالد نوید، مسؤول مالی بندر آقینه می‌گوید ۹۰ درصد تیل‌های وارداتی به گونه معافی وارد می‌شود. نوید می گوید "همین سال مالی وارده عمومی، ما ۷ لک ۹۵ هزار و ۹۵۵ تُن ما وارد داریم. در یک سال مالی ۹۵ خورشیدی، ۷۳ هزار آن محصولی است و بقیه کلی اش معافی می‌آید به حساب فیصدی اگر بگویم ۹۰ تا ۹۵ فیصد هنوز هم واردات مالی تیل معافی است".

به باور مسؤولین این اداره، وارد کردن تیل به گونه‌ معافی می‌تواند بر عایدات دولت صدمه وارد کند. آرین مرادی، رئیس ادارۀ مواد نفتی بندر آقینه به صدای امریکا می‌گوید "بلی به نام‌های وزارت داخله، وزارت دفاع، تاجران تیل شان را از این طریق معافی می‌آورند، این را من گفته نمی‌توانم که مشخص کدام شرکت‌ها است، آن را از مرکز می‌توانید پرسان کنید".

با این حال وزارت های داخله، دفاع و وزارت مالیه کشور یا هم ریاست عمومی گمرکات از دادن جزئیات دراین باره خود داری کردند.

با آنکه بیشتر تیل‌های وارداتی از طریق بندر آقینه، از پرداخت مالیه معاف اند؛ اما با آنهم عواید این اداره نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون افغانی افزایش یافته است. خالد نوید مسؤول مالی و اداری بندر تجارتی آقینه می گوید "عواید امسال ما در حدود ۱۶۵ میلیون ۶ لک ۵۴ هزار شده، عواید گذشته ما ۶۴ میلیون و چند بود".

مسؤولین این بندر دلیل این افزایش را گشایش خط آهن لاجورد ترکمنستان با افغانستان عنوان می‌کنند.

بندر تجارتی آقینه در شمال افغانستان طویل‌ترین مرز مشترک را با کشور ترکمنستان دارد و بیشترین تیل از کشور ترکمنستان از طریق بندر آقینه وارد افغانستان می‌شود.

XS
SM
MD
LG