لینک های دسترسی

Breaking News

پس از تحویلدهی زندان بگرام، زندانیان آزاد شدند


بیش از چهارهزار محبوس به مقامات افغان سپرده شد
بیش از چهارهزار محبوس به مقامات افغان سپرده شد

زندان بگرام دیگر وجود ندارد اما مرکز ملی توقیف در پروان، ایجاد شد.

با تحویلدهی کامل زندان بگرام از نیروهای امریکایی به حکومت افغانستان، ۲۶ محبوس این زندان به روز دوشنبه آزاد شدند. مقامات افغان گفتند که افراد آزاد شده، بیگناه بودند.

مقامات افغان می گویند که از زمان آغاز روند تحویلدهی محبوسین زندان بگرام به مقامات افغان، بیشتر از ۱۳۷۰ تن رها شده اند. افراد آزاد شده به ظن همکاری با طالبان و دست داشتن در فعالیت های دهشت افگنی، بازداشت شده بودند.

پیش از این مقامات امریکایی از امکان رهایی شماری از محبوسینی که "خطرناک" نامیده شده اند، اظهار نگرانی کرده بودند.

رئیس جمهور افغانستان گفته است که تمام افرادی که بیگناه و بدون مدارک جرمی به زندان افگنده شده اند، رها خواهند شد.

زندان بگرام که حال مرکز ملی توقیف در پروان نامیده شده است، پس از ماها تنش ها و اظهارات تند توسط رئیس جمهور افغانستان به افغان ها سپرده شد.

جوزف دانفورد، قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفته است که تحویلدهی زندان بگرام، جزء اساسی انتقال مسؤلیت های امنیتی از نیروهای خارجی به افغانها است.

محبوسین بی سرنوشت

غلام فاروق بارکزی، قوماندان مرکز ملی توقیف پروان می گوید که در مجموع ۴۰۰۰ زندانی از قید نیروهای امریکایی به مقامات افغان سپرده شده اند. تحویلدهی این زندانیان در دو مرحله و در یک سال، انجام یافت.

سال گذشته سازمان ملل متحد گزارش داد که محبوسین در زندانهای دولت افغانستان مورد شکنجه و اذیت قرار می گیرند. گزارش این نهاد همچنان از عدم رسیدگی بوقت نهادهای عدلی و قضایی به پرونده های محبوسین، خبر داد.

در پاسخ به این نگرانی ها بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان گفت که نیروهای امنیتی افغان با زندانیان بر اساس قوانین کشور برخورد خواهند کرد.

پس از سرنگونی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱، نیروهای امریکایی توقیفگاه بگرام را ایجاد کردند. مشخص نیست که در جریان دوازده سال گذشته، چی تعداد افراد در زندان بگرام زندانی شدند.

ایالات متحده در چند سال گذشته حدود ۲۵۰ میلیون دالر را صرف نگهداشت و مدیریت زندانهای بگرام و پلچرخی کرده است. مقامات امریکایی می گویند که ۳۹ میلیون دالر را برای مدیریت مرکز ملی توقیف پروان، تخصیص داده اند.
XS
SM
MD
LG