لینک های دسترسی

Breaking News

با وصف هشدار امریکا، قوای بحری ایران در خلیج فارس گردش می‌کند


مقام‌های ایرانی گفته‌اند که قوای بحری آن کشور طبق معمول و مانند گذشته ماموریت‌های خود را در خلیج فارس و خلیج عمان ادامه می‌دهند.

این در حالی است که ایالات متحده روز سه شنبه ۲۰ می به قوای بحری ایران هشدار داد که از کشتی‌های جنگی امریکا خود را دور نگه‌دارند.

خبرگزاری دولتی ایران بدون ذکر نام از قول یک مقام مسوول نظامی آن کشور گزارش داده است که واحدهای قوای بحری ایران در خلیج فارس و دریای عمان همچون گذشته به ماموریت‌های عادی خود ادامه می‌دهند.

ایسنا از قول این مقام ایرانی نگاشته است: "صدور دستورالعمل از سوی نیروهای خارجی که اصل حضور آنها در این منطقه غیر مشروع است، تغییری در اجرای دقیق ماموریت‌های جاری ما ایجاد نخواهد کرد."

فرماندهی مرکزی نظامیان امریکایی (سنتکام) ماه گذشته ویدیویی را نشر کرد که نشان می‌داد کم از کم ۱۱ قایق‌ سپاه پاسداران ایران با سرعت زیاد از مقابل و عقب چندین کشتی قوای بحری امریکاحرکت می‌کردند. سنتکام این حرکت را "خطرناک و تحریک کننده" توصیف کرده بود.

سپس، دونالد ترمپ،رییس جمهور ایالات متحده به قوای بحری امریکا دستور داد که در صورت ایجاد مزاحمت از سوی کشتی‌های ایرانی در حوزه خلیج، آنان را نابود کنند.

به دنبال این دستور آقای ترمپ، فرمانده سپاه پاسداران ایران نیز هشدار داد که در صورتی که امنیت ایران در خلیج فارس تهدید شود، نیروهای ایرانی کشتی‌های جنگی امریکا را نابود خواهند کرد.

تنش میان ایالات متحدۀ امریکا و ایران سال ۲۰۱۸ زمانی آغاز شد که رییس جمهور ترمپ از خروج امریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهان خبر داد و تحریم‌های فلج کنندۀ اقتصادی را بر تهران وضع کرد.

کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در حملۀ هوایی نظامیان امریکایی و سپس پرتاب میزایل‌های بالستیکی از سوی ایران بر دو پایگاه نظامی امریکا در عراق تنش میان تهران و واشنگتن را شدیدتر کرد.

XS
SM
MD
LG