لینک های دسترسی

Breaking News

ایشچی: سفر دوستم به ترکیه روی حکم محکمه تأثیر ندارد


پیش از این جنرال عبدالرشید دوستم از سوی احمد ایشچی به آزار و اذیت جنسی متهم شده بود.

احمد ایشچی که جنرال دوستم را متهم به آزار و اذیت جنسی کرده و علیه او در لوی څارنوالی افغانستان دعوا باز کرده است، می‌گوید سفر آقای دوستم به خارج از کشور، روی نتیجه قضیۀ تأثیر ندارد.

آقای ایشچی در صحبت با صدای امریکا، گفت قضیۀ وی و آقای دوستم از سوی لوی څارنوالی تکمیل شده است و در هفتۀ آینده به ستره محکمه فرستاده خواهد شد.

آقای ایشچی گفت "در ترکیه بودن او، در پرونده کدام تأثیر خود را نمی‌داشته باشد، چون پرونده و موضوع حقوقی است و وقتی که محکمه حکم خود را ابلاغ می‌کند اگر وکیل مدافع اش حاضر می‌شود خوب، اگر نه غیابی هم می‌تواند فیصله شود".

به گفتۀ آقای ایشچی ستره محکمه در آینده نزدیک نتیجه قضیه وی و آقای دوستم را اعلام خواهد کرد.

هم‌چنان آقای ایشچی، ادعا کرد که آقای دوستم از روی مصلحت و برای اینکه به دولت افغانستان مشکل ایجاد نشود، افغانستان را ترک کرده است.

احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان چند ماه پیش ادعا کرده بود که از سوی جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است.

لوی څارنوالی افغانستان از سفر آقای دوستم به ترکیه اظهار بی خبری کرده است.

اما فرید حمیدی، لوی څارنوال افغانستان هفته گذشته در یک کنفرانس خبری گفته بود که قضیه آقای دوستم و آقای ایشچی از سوی لوی څارنوالی افغانستان به گونۀ جدی بررسی می‌شود.

بشیر احمد تینج، سخنگوی جنبش ملی اسلامی در صفحۀ رسمی فیسبوک‌ش در یک پیام ویدیویی، گفته است که جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان برای انجام معاینات صحی، شام دیروز به ترکیه رفته است.

آقای تینج گفته است " پس از تکمیل شدن معاینات صحی معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به زودی به کشور برخواهد گشت".

هنوز مشخص نیست که آقای دوستم چه زمانی از ترکیه به افغانستان برمی‌گردد.

تا اکنون ریاست جمهوری افغانستان، در مورد سفر آقای دوستم به ترکیه اظهار نظر نکرده است.

اما رولا غنی بی بی گل، بانوی اول افغانستان، در ماه مارچ سال جاری میلادی در مصاحبه با روزنامۀ بریتانیوی تایمز، اقامت دوامدار آقای دوستم را در خانه ش، حبس خانه‌گی خوانده و گفته بود که بالای او قانون تطبیق شده است.

بانو غنی همچنان گفته بود که اکنون جنرال دوستم اکنون هیچ گونه وظیفۀ رسمی را به پیش نمی‌برد.

ادعاهای احمد ایشچی، بالای جنرال دوستم، سبب شده بود تا آقای دوستم در چندین ماه گذشته به دفترش نرود و در خانه‌ش به سر ببرد.

هم‌چنان فشارهای زیاد بالای جنرال دوستم سبب شد تا وی در ماه گذشته، یازده نگهبان خود را که از سوی احمد ایشچی به آزار و اذیت جنسی متهم بودند، برای بازجویی به څارنوالی افغانستان بفرستد.

XS
SM
MD
LG