لینک های دسترسی

Breaking News

حقوق بشر وضعیت زندان بلخ را نگران کننده خواند


در یک سلول چهار نفری ده ها زندانی به سر می برد.
مسؤولان دفتر ساحه یی کمیسیون مستقل حقوق بشر در مزارشریف می گویند که در زندان های ولایت بلخ کمبود جای، استفاده از بستر های مشترک و سهیم بودن ظروف غذای زندانیان از موارد مشهود می باشد.

ازسوی هم نبود جای کافی در زندان بلخ سبب شده است که بیشتر زندانیان شب و روز را در بیرون از سلولهای زندان به سر ببرند.

مسؤولان کمیسیون مستقل حقوق بشر در بلخ با نگرانی از این وضعیت تاکید می کنند که در زندان، تنها آزادی زندانیان گرفته می شود اما دولت مکلف است که سایر حقوق زندانیان را تامین کند.

مبارک رضایی مسؤول بخش نظارت و ارزیابی در دفتر ساحه یی کمیسیون حقوق بشر در ولایت بلخ می گوید که داشتن جای مناسب محفوظ از گرما و سرمای شدید و اتاق های حاوی هوا و نور کافی حق زندانیان است.

به گفتۀ آقای رضایی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این نگرانی ها را هم با مقام های ولایتی و هم با اراکین امور در مرکز در میان گذاشته است.

زندانیان می گویند که در سرما و گرما در فضای آزاد به سر می برند
زندانیان می گویند که در سرما و گرما در فضای آزاد به سر می برند
از سوی دیگر یکی از زندانیان محبس بلخ که نخواست نامش فاش شود به صدای امریکا گفت که در یک اتاقی که هوا کش ندارد و گنجایش تنها چهار نفر را دارد ۳۵ تا ۴۰ زندانی نگهداری می شود.

هم اکنون حدود ۱۰۰۰ به شمول زنان و مرتکبین جرایم مختلف در زندان بلخ محبوس اند.
مسؤولان ولایت بلخ می گویند که شمار زندانیان در محبس آن ولایت نسبت به گذشته بیشتر شده است که خود سبب کمبود جای در زندان شده است.

جنرال عبدالله، آمر زندان ولایت بلخ با تایید این مشکلات می گوید که در آیندۀ نزدیک ساختمان جدید زندان بلخ با هزینۀ ۱۲ میلیون دالر مساعدت ایالات متحده امریکا اعمار و به بهره برداری سپرده خواهد شد.

این که ساختمان جدید زندان ولایت بلخ چه زمانی به تکمیل خواهد شد، تا کنون معلوم نیست، اما به باور زندانیان مشکلات آنان در میان مدت پابرجا خواهد بود.

پیش از این بررسی های یک گروه دیدبان حکومت افغانستان نشان داده بود که زندانیان در محابس آن کشور با مشکلات جدی از جمله کمبود جای مواجه اند.
XS
SM
MD
LG