لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان ده خبرنگار را در سال گذشته کشتند - گزارش


کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران می‌گوید که طالبان مسؤول قتل ده خبرنگار می‌باشند.

کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران افغانستان، در گزارش ۲۰۱۶ میلادی خود که در مورد خشونت علیه خبرنگاران تهیه کرده، طالبان را مسؤول قتل ده خبرنگار خوانده؛ اما هنوز عاملان سه قتل دیگر مشخص نشده است.

نجیب شریفی رئیس این کمیته هنگام ارائه گزارش شش ماهۀ این نهاد به روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت، سال ۲۰۱۶ خونین‌ترین سال برای خبرنگاران در تاریخ رسانه‌های افغانستان به شمار می‌آید.

به گفتۀ وی، در دوازده ماه سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۰۱ مورد خشونت به ثبت رسیده است که شامل قتل، لت و کوب، تهدید، تحقیر و مجروحیت خبرنگاران می‌شود، در حالی که این رقم در زمان مشابه در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۷۳ مورد بود.

او افزود "در این سال ۱۳ خبرنگار به قتل رسیده و ۸۸ مورد خشونت صورت گرفته است. طالبان مسؤول حد اقل ده مورد قتل می‌باشند، سه قتل دیگر هنوز برای ما روشن نشده است که در عقب آن کیست...۳۰ مورد لت و کوب، ۳۵ مورد تهدید، شش مورد مجروحیت و ۱۷ مورد توهین، تحقیر و بدرفتاری صورت گرفته است".

طالبان در بارۀ این مسأله هنوز چیزی نگفته اند؛ ولی حمله بالای موتر حامل کارمندان موبی گروپ را که در بیستم ماه جنوری ۲۰۱۶ میلادی به وقوع پیوست، مسؤولیت را پذیرفته بودند.

از سوی دیگر، شریفی گفت که تغییر پالیسی طالبان در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها، سبب خودسانسوری در بین خبرنگاران ولایات ناامن شده است و این موضوع اصل کار خبرنگاری را زیر سوال قرار می‌دهد.

او گفت "در بسیار حالات اینها (خبرنگاران) مجبور می‌شوند به دلایل خشونتی که از جانب طالبان اعمال می‌شود، مسایل مربوط به طالبان را هیچ پوشش ندهند و اگر پوشش هم می‌دهند تلاش کنند که یک مقدار تصویر بهتر را از طالبان در گزارش‌های شان ترسیم کنند، در غیر مورد خشونت قرار می‌گیرند یا طالبان می‌آیند و آنها را می‌کشند".

کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران در اعمال خشونت علیه خبرنگاران، در دوازده ماه سال ۲۰۱۶ میلادی، افراد حکومتی را ۵۰ در صد، طالبان را ۲۰ در صد و افراد ناشناس را ۱۴ در صد مسؤول خوانده است.

آقای شریفی گفت، میزان خشونت‌ها در سال ۲۰۱۶ میلادی، نسبت به ۲۰۱۵، از لحاظ کیفی سنگین‌تر شده و ۳۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گفتۀ آقای شریفی، اما ایجاد طرزالعمل امنیت و مصؤونیت خبرنگاران و رسانه‌ها از جانب شورای امنیت ملی، از دستاوردهای دولت به حساب می‌آید.

آمار شش ماه دوم ۲۰۱۶

در شش ماه دوم سال ۲۰۱۶ میلادی، در مجموع ۴۷ قضیه تهدید، خشونت و قتل خبرنگاران در کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران ثبت شده است که شامل سه مورد قتل، ۱۴ مورد لت و کوب، ۱۵ مورد تهدید، سه مورد مجروحیت و ۱۲ مورد بدرفتاری و توهین می‌باشد.

این در حالی است که آمار شش ماه دوم سال ۲۰۱۵ میلادی کمیتۀ مصؤونیت، ۳۴ قضیه خشونت بوده استږ

نجیب شریفی رئیس کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران افزود "افراد متعلق به حکومت، مسؤولیت بیشترین میزان خشونت و تهدید را علیه خبرنگاران یعنی ۶۴ در صد را به عهده دارند. طالبان در رده دوم قرار گرفته و مسؤولیت ۱۵ در صد خشونت‌ها را به عهده دارند، افراد ناشناس مسؤولیت ۱۱ در صد، زورمندان محلی شش در صد و مسؤولان رسانه‌ها مسؤولیت چهار در صد را به عهده دارند".

در همین حال، اتحادیه اروپا در کابل با نشر خبرنامه‌ای، سال ۲۰۱۶ میلادی را برای خبرنگاران افغان، خونین خوانده است.

بر اساس خبرنامه، فرانز مایکل میلبن رئیس اتحادیۀ اروپا گفته است "آزادی رسانه‌ها برای هر دموکراسی کلیدی است، رسانه‌های منتقد، دولت را حسابده می‌سازد، شفافیت را تأمین و صدای افغان‌های عادی را بلند می‌کند".

آقای میلبن با تأکید از طرف‌های درگیر در جنگ خواسته است که برای فراهم‌ساختن محیط امن برای خبرنگاران، تلاش نهایی شان را به خرج دهند.

رئیس اتحادیه اروپا، تدوام اعمال خشونت از سوی دولت بر خبرنگاران را نگران‌کننده دانسته و گفته است، دولت باید عاملان خشونت علیه خبرنگاران را به محکمه بکشاند و حملات بالای رسانه‌ها نیز متوقف گردد.

XS
SM
MD
LG