لینک های دسترسی

Breaking News

امام الازهر: تعدد همسر 'بی‌عدالتی' در حق زنان است


بیانات روحانی برجسته و شناخته شدۀ مسلمان مصر که تعدد همسران مردان را بی عدالتی در حق زنان خوانده، بحثی را دامن زده است.

شیخ احمد الطیب، امام مسجد جامع الازهر مصر گفته است "کسانیکه می‌گویند مردان باید چندین همسر داشته باشند، حرف شان نادرست است".

آقای طیب گفته است که تعدد همسر در اسلام محدود بوده و مستلزم تامین عدالت و انصاف می‌باشد و به گفتۀ وی اگر مرد نتواند میان همسران خود عدالت را تامین کند، نمی‌تواند بیش از یک همسر داشته باشد.

امام الازهر مصر گفته است که فقدان آگاهی از قرآن و سنت پیامبر اسلام، سبب ترویج فرهنگ تعدد همسر شده است.

سخنان شیخ طیب که روز جمعه در تلویزیون دولتی مصر نشر شد و نیز پیام‌های وی در تویتر بحث بزرگی را در شبکه‌های اجتماعی دامن زده است.

آقای طیب در تویتر نوشته است "زنان نصف پیکر جامعه را تشکیل می‌دهند. نادیده گرفتن زنان به این مفهوم است که انسان با یک پا راه برود."

شماری از کاربران از شیخ طیب پشتیبانی کرده و خواستار وضع ممنوعیت بر تعدد همسران مردان شده اند.

انجمن ملی زنان مصر با استقبال از سخنان شیخ طیب گفته است "اسلام زنان را احترام می‌کند، با آنان منصفانه برخورد کرده و به آنان حقوق بی‌شماری داده است که پیش از اسلام وجود نداشت".

اما شمار دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی در مصر تعدد همسر را راه حل اجتماعی برای زنان بی شوهر دانسته اند.

بر اساس قوانین در مصر، شوهر باید هنگام ازدواج دوم، طرف را از داشتن همسر اول خود با خبر بسازد. همچنان همسر نخست مردی که تصمیم به ازدواج دوم دارد، در جریان یک‌سال پس از با خبر شدن از ازدواج دوم حق مطالبۀ طلاق را دارد.

در می ۲۰۱۸ یک قانونگذار مصری لایحه‌ای را تدوین کرد که بر اساس آن هر مرد مصری که بدون دادن معلومات در مورد همسران قبلی خود با زن دیگری ازدواج می‌کنند، باید زندانی شود.

با اینحال، پوهنتون الازهر مصر با نشر پیامی گفته است که اظهارات شیخ احمد به مفهوم وضع ممنوعیت بر تعدد همسر نیست.

گزارش: اسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG