لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر برکنار شدۀ افغان، پروژۀ چند میلیون دالری برق را امضا کرد


آقای عثمانی، دیروز از سوی رئیس جمهور برکنار شد؛ اما رئیس اجرائیه بر ادامۀ کار وی تأکید کرد

علی‌احمد عثمانی، وزیر برکنارشدۀ انرژی و آب افغانستان، روز یکشنبه قرارداد برق سولری ولایت دایکندی را که ارزش آن ۱۳ میلیون دالر امریکایی است، با یک شرکت خارجی امضا کرد.​

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز گذشته با صدور فرمانی علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب، را برکنار کرد و معین آن وزارت را به حیث سرپرست گماشت.

اما ساعاتی پس از آن، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت، با نشر اعلامیه‌ای گفت که آقای عثمانی، به کارش ادامه دهد و در مورد سرنوشت کاری وی، پس از بازگشت رییس جمهور از سفر چین تصمیم گرفته خواهد شد.

آقای عثمانی بر بنیاد قانون اساسی افغانستان برکنار شده است؛ چون نظر به ماده ۶۴ این قانون عزل و قبول استعفای وزیران از صلاحیت‌های رئیس جمهور است؛ هرچند حکومت وحدت ملی خود فاقد بنیاد قانونی است و بر اساس تفاهمنامۀ سیاسی به میان آمده است.

آقای عثمانی در واکنش به فرمان برکناری اش از سوی رئیس جمهوری گفت: "دخالت‌های غیرقانونی در سکتور انرژی نه تنها باعث پیشرفت انرژی نخواهد شد؛ بلکه باعث توقف کارها می‌شود، بهتر است به وزارت‌ها اجازه بدهیم که کار خود را به شکل طبیعی پیش ببرند و به سیستم‌ها احترام بگذاریم".

آقای عثمانی، گفت که پروژۀ تولید برق سولری دایکندی که قرار است در دوسال آینده تکمیل شود، ظرفیت تولید ۵.۵ میگاوات برق را دارد که پول تمویل آن از بودجه ملی افغانستان پرداخت می‌شود.

XS
SM
MD
LG