لینک های دسترسی

Breaking News

غنی و ویلز در مورد نامۀ ارسالی به ترمپ صحبت کردند


الیس ویلز، معاون وزارت خارجۀ ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان دیدار کرد.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در این دیدار "در رابطه به راهکار بازنگری کمک های ملکی به خاطر حکومتداری خوب و رسیدن به خودکفایی که اخیراً از سوی رئیس جمهور غنی در نامه به رئیس جمهور ترمپ پیشنهاد گردیده بود" بحث شد.

رییس جمهور غنی در زمستان گذشته با ارسال نامه‌ای به دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا طرحی را پیشکش کرده بود که بر اساس آن در جریان یک سال، در مصارف نظامی امریکا در افغانستان تا دو میلیارد دالر صرفه جویی شود و شمار قوای امریکایی مستقر در افغانستان نیز تا مرز ۳۰۰۰ نفر کاهش یابد. هم اکنون حدود ۱۴ هزار نظامی امریکایی در افغانستان مستقر است.

به گزارش نیویارک تایمز، آقای غنی در آن نامه با نگرانی از "بی صبری رییس جمهور ترمپ" برای خروج قوای امریکایی نوشته بود که این اقدام، بقای نظام کنونی افغانستان را با تهدید مواجه کرده و یک بار دیگر طالبان را فرصت می‌دهد تا حاکمیت خود را گسترش دهند و برای به دست آوردن قدرت، وارد جنگ شوند.

پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان، نتایج لویه جرگۀ مشورتی صلح و اهمیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در زمان تعیین شده، سایر موارد بحث میان رئیس جمهور غنی و خانم ویلز عنوان شده است.

پیش از این سفارت ایالات متحدۀ امریکا در کابل خبر داده بود که خانم ویلز برای شرکت در مراسم گشایش "بررسی کمک های ملکی ایالات متحده –افغانستان" وارد کابل شده است.

سفارت امریکا در کابل با نشر خبرنامه‌ای گفته است که خانم ویلز در این سفر با رهبران حکومت وحدت ملی و دست اندرکاران انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ و نمایندگان جامعۀ مدنی دیدار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG