لینک های دسترسی

Breaking News

حدود نیم میلیون مهاجر افغان امسال از پاکستان و ایران برگشته اند


برگشت مهاجرین افغان از ایران و پاکستان نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان می‌گوید، با آنکه روند برگشت مهاجرین افغان از پاکستان و ایران کمتر شده است؛ اما از آغاز سال روان میلادی تا اکنون نزدیک به نیم ‌میلیون تن به افغانستان برگشته اند.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی این وزارت به رادیو آشنا – صدای امریکا می‌گوید، در هر هفته بین شش تا هفت‌هزار مهاجر افغان از پاکستان و ایران به افغانستان بر می‌گردند.

آقای میاخیل می‌افزاید "آخرین ارقام ما از عودت، از پاکستان و ایران، بیش از ۴۷۰هزار تن از هم‌وطنان ما از این دو کشور همسایه به کشور برگشت کردند".

به گفتۀ وی، ۹۰ درصد مهاجرین قانونی از پاکستان و ده درصد از ایران و برعکس ۷۰ درصد مهاجرین فاقد مدرک از ایران و متباقی از پاکستان، شامل کسانی می‌شود که امسال به افغانستان برگشته اند.

اما آقای میاخیل، شمار مهاجرین برگشته از پاکستان و ایران را مشخص نساخت.

از سوی دیگر، سازمان بین‌المللی مهاجرت – که به برگشت‌کنندگان فاقد مدرک کمک می‌کند – گفته است که در جریان هفتۀ گذشته، ۸۵۰ مهاجر فاقد مدرک از پاکستان و ۱۳هزار و ۷۴۰ تن دیگر از ایران برگشته و یا اخراج شده اند.

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان تأیید می‌کند که روند برگشت مهاجرین افغان از پاکستان و ایران، در حدود ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش؛ اما در مقایسه با سال‌های ماقبل آن افزایش یافته است.

آغاز ثبت نام مهاجرین فاقد مدرک در پاکستان، کاهش کمک نقدی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین از ۴۰۰ دالر به ۲۰۰ دالر برای هر فرد برگشت‌کننده، تطبیق‌نشدن درست اسکان و ادغام مجدد برگشت‌کنندگان در داخل افغانستان و کم‌توجهی به بخش‌های زیربنایی مهاجرت را، آقای میاخیل، از دلایل کاهش برگشت مهاجرین افغان به کشور شان می‌گوید.

بر اساس معلومات وزارت امور مهاجرین، روند برگشت داوطلبانۀ مهاجرین قانونی از پاکستان و ایران بر اساس توافق با کمیشنری عالی سازمان ملل در امور مهاجرین، از اول سپتامبر تا مدت سه ماه به دلیل سردی هوا متوقف می‌گردد.

آمار این وزارت نشان می‌دهد که در حال حاضر دو میلیون و ۱۶۰هزار مهاجر افغان در ایران و یک میلیون و ۹۴۷هزار تن دیگر در پاکستان به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG