لینک های دسترسی

Breaking News

فضانورد زن امریکایی با رکوردی تازه به زمین بر می گردد


خانم پگی ویتسون که ۵۷ ساله است مسن ترین زنی است که به فضا رفته است
خانم پگی ویتسون که ۵۷ ساله است مسن ترین زنی است که به فضا رفته است

با برگشت پگی ویتسون به سیاره زمین، وی در میان فضانوردان امریکایی صاحب رکورد بیشترین مدت اقامت در خارج از اتموسفیر زمین می شود.

پگی ویتسون در سه ماموریت جداگانه به مدت ۶۶۵ روز یا یکسال و ده ماه در فضا زندگی کرده است. گنادی پدالکا، فضانورد روسی با ۸۷۹ روز اقامت در فضا، صاحب رکورد جهانی است.

پگی ویتسون شنبه شب با کپسول فضایی سایوز از ایستگاه بین المللی فضایی وارد قزاقستان می شود. وی قبل از بازگشت به امریکا و سفر به زادگاهش در شهرهیوستون، به آلمان خواهد رفت.

هیوستون در طوفان اخیر هاروی دچار سیل گرفتگی بی سابقه ای شده است. اما پگی ویتسون در ایمیلی که به خبرگزاری اسوشیتد پرس فرستاده، نوشته است که خانۀ او آسیب ندیده است.

ویتسون که متخصص بیوشیمی است، سومین و آخرین ماموریت خود در ایستگاه بین المللی فضایی را نوامبر گذشته آغاز کرد. او در طول ماموریت خود راهپیمایی فضایی کرد و نام خود را به عنوان اولین زنی که دو بار فرماندهی ایستگاه فضایی را بر عهده گرفته ثبت کرد.

خانم پگی ویتسون حین یک مصاحبه در ایستگاه فضایی بین المللی در ۱۳ اپریل ۲۰۱۷
خانم پگی ویتسون حین یک مصاحبه در ایستگاه فضایی بین المللی در ۱۳ اپریل ۲۰۱۷

پگی ویتسون و دیگر فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی همچنین صدها آزمایش در زمینه های مربوط به بیولوژی، بیوتکنولوژی، علوم فیزیکی و علوم مربوط به زمین انجام داده اند.

خانم ویتسون که ۵۷ ساله است همچنین مسن ترین زنی خواهد بود که به فضا رفته است.

او گفته که مطمئن نیست ماموریت اخیر، آخرین ماموریت فضایی او بوده یا خیر.

XS
SM
MD
LG