لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: انستتیوت آموزشی چین در امریکا نمایندگی سیاسی بیجینگ است


مایک پمپیوِ، وزیر خارجهٔ ایالات متحده دستور داد تا مرکزی که امور انستتیوت کانفیوشس (کانگ فوزی) چین در امریکا را مدیریت می‌کند، منحیث نمایندگی سیاسی بیجینگ ثبت‌ شود.

مایک پمپیو در یک بیانیه‌ای گفت: "جمهوری خلق چین با استفاده از عدم محدودیت امریکا، تلاش‌های شایعه‌پراگنی و ماموریت‌های نفوذی گسترد‌هٔ خویش را در این کشور راه اندازی کرده است."

وزیر خارجهٔ ایالات متحده افزود که وزارت خارجهٔ این کشور مرکز انستتیوت کانفیوشس در ایالات متحده را منحیث ماموریت خارجی چین شناسایی کرد.

او علاوه کرده است که این مرکز، شایعه‌پراگنی جهانی بیجینگ و نفوذ بدنام این کشور را در پوهنتون‌های ایالات متحده به پیش می‌برد.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده هچنان گفته است که این مرکز از سوی حزب کمونست چین تمویل می‌شود.

چین در ایالات متحده ۷۵ انستتیوت کانفیوشس را ایجاد کرده که ۶۵ آن در داخل پوهنتون‌های امریکایی موقعیت دارد. امریکایی‌ها می‌توانند در این مراکز زبان چینی بیاموزند و در مورد فرهنگ چین آموزش ببینند.

وزارت خارجهٔ امریکا گفته است که این امر انستتیوت‌های آموزشی را هدف قرار نداده است، اما از پوهنتون‌ها می‌خواهد تا نظر عمیقی بر فعالیت‌ آن باندازند و سپس خودشان تصمیم بگیرند که آیا فعالیت‌های این انستتیوت‌ها از آزادی پیشرفت‌های اکادمیک و ارزش‌های دموکراتیک امریکا حمایت می‌کند یا نه.

چین از این اقدام امریکا انتقاد کرده و خواسته است تا برنامه‌های آموزشی را سیاسی نسازد.

در ماه‌های اخیر روابط ایالات متحدۀ امریکا و چین به دلیل مسایل تجارتی، همه‌گیری کروناویروس، پالیسی‌های چین در هانگ کانگ، شین‌ژیانگ و آب‌های جنوب چین به شدت کشیده شده است.

این در حالی است که کشیدگی‌ها میان دوکشور بالا گرفته و ماه گذشته هر دو کشور قنسولگری‌های یک دیگر را مسدود کردند.

XS
SM
MD
LG