لینک های دسترسی

Breaking News

عفو بین‌الملل: در بارۀ ناپدید شدن دو زن معترض در کابل 'عمیقاً' نگرانیم


سازمان عفو بین‌الملل از سرنوشت نامعلوم دو زن معترض در کابل ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواسته است در صورت بازداشت این زنان، باید آنان را هرچه زودتر رها کنند.

این سازمان روز سه شنبه ۲۵ جنوری (پنجم دلو) در رشته پیام‌های در صفحۀ تویترش گفته است که تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم خیل صداهای منتقد علیه "سیاست‌های تبعیض‌آمیز" طالبان در مورد حقوق زنان در افغانستان به شمار می‌روند.

خانم پریانی، هفتهٔ‌ گذشته ویدیویی را در رسانه‌های اجتماعی در حالی نشر کرد که فریاد میزد و می‌گفت که طالبان در عقب دروازهٔ خانه او آمده اند.

با وجود آنکه در مورد بازداشت این زنان فعال حتا در نشست فعالین جامعهٔ مدنی با طالبان در ناروی نیز بحث صورت گرفت، تا اکنون واضح نشده است که آنان در چه حالتی اند و در کجا به سر می‌برند.

سازمان عفو بین‌الملل افزوده است که طالبان باید به ‌جای انکار بازداشت این دو زن معترض، باید محل نگهداری و بود و باش آنان را فاش کنند.

این سازمان افزوده است: "فعالان زن در کابل ادعا کرده اند که طالبان تمنا و پروانه را بازداشت و شکنجه کرده اند. طالبان به عنوان مقامات عملی باید فوراً این رویداد را بررسی کرده و این فعالان زن را در صورت بازداشت، فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند."

این در حالی است که روز گذشته هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) از گروه طالبان خواست تا رهایی آنان را تضمین کند.

دیبرا لاینز، نمایندهٔ ویژهٔ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان،در جریان دیدار با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخلهٔ طالبان در کابل، خواست این موضوع را بررسی کرده و آزادی این زنان فعال را تضمین کنند.

پیش از این فعالان زن در افغانستان گفته بودند که هفتۀ گذشته تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل، دو فعال حقوق زنان که در تظاهرات ضد طالبان شرکت داشتند، از خانه‌های شان در کابل بازداشت شده اند. طالبان گفته اند که در بازداشت و ناپدید شدن این دو فعال زن دست ندارند.

XS
SM
MD
LG