لینک های دسترسی

Breaking News

حمله بر پوهنتون امریکایی با کشته شدن ۱۳ نفر مهار شد


وزارت داخلۀ افغانستان هنوز در مورد کشته‌شدن اندرابی نیز چیزی نگفته است

حملۀ مهاجمان مسلح بر پوهنتون امریکایی با کشته شدن ۱۳ نفر - هفت محصل، سه پولیس، دو محافظ پوهنتون و یک محافظ مکتب نابینایان - و زخمی شدن ۴۵ نفر - ۳۶ محصل و کارمند پوهنتون و ۹ منسوب امنیتی پایان یافت.

فرمانده پولیس کابل گفت که در میان کشته‌شدگان دو محصل دختر نیز شامل است. همچنان در این حمله دو مهاجم شرکت داشتند که هر دو پس از ده ساعت درگیری با نیروهای افغان از پا درآمدند.

در پوهنتون امریکایی افغانستان در کابل، ۱۷۰۰ محصل سرگرم آموزش اند که به گفتۀ مقام‌های این نهاد تحصیلی، در زمان حمله حدود ۵۰۰ محصل در صنف‌های درسی حاضر بودند.

هر چند پولیس کابل در مورد هویت کشته شده‌گان پولیس چیزی نگفته است، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان، در صفحۀ تویتر خود نگاشته است "ما، اکبر یکی از بهترین‌ها را هنگام نجات محصلین در پوهنتون امریکایی – افغانستان از دست دادیم، ما قربانی وی را به یاد خواهیم داشت".

اکبر اندرابی در حملۀ دیشب، عملیات نجات محصلین و استادان پوهنتون امریکایی – افغانستان و عملیات پاکسازی ساحه از وجود مهاجمان را به دوش داشت.

این قوماندان تولی نیروهای ویژه، در سال ۱۳۶۲ خورشیدی در ولسوالی اندراب ولایت بغلان به دنیا آمد و یکی از قوماندانان نیروهای ویژه بود که در مهار ۳۰ حملۀ تروریستی در کابل از سال ۲۰۰۹ میلادی سهم گرفته بود.

قوماندان اندرابی مهار حمله‌های هوتل سرینا، انترکانتیننتال، وزارت عدلیه، پشتنی بانک، حمله بر کمیسیون مستقل انتخابات، کابل بانک، شورای ملی، لوی سارنوالی و برخی حملات تروریستی دیگر را رهبری کرده بود. او رهبری شماری از عملیات‌های شبانه نیروهای ویژه را در نقاط مختلف افغانستان، نیز به دوش داشته است.

در همین حال، پوهنتون امریکایی – افغانستان با نشر اعلامیه‌ای از عملکرد نیروهای امنیتی افغان در مهار حمله بالای آن نهاد تحصیلی، قدردانی کرده است.

اعلامیه به نقل از مارک انگلِش رئیس آن پوهنتون نگاشته است "اولویت اول من، مصؤونیت و امنیت تمام کارمندان و محصلین است".

آقای انگلِش از حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی برای پاسخگویی به موقع در حملۀ دیشب بالای این پوهنتون تشکر نموده است.

سران حکومت افغانستان با تقبیح این حمله گفته اند که حمله بر پوهنتون امریکایی - افغانستان دشمنی با پیشرفت و ترقی افغانستان است.

مهاجمان حوالی ۷:۱۵ شام گذشته با استفاده از یک موتر مملو از مواد منفجره، دروازۀ ورودی به پوهنتون را منفجر ساختند و سپس دو تن داخل پوهنتون شدند که پس از حدود ده ساعت درگیری، از سوی نیروهای امنیتی افغان، از پا در آمدند.

XS
SM
MD
LG