لینک های دسترسی

Breaking News

اعلام نتایج ابتدایی انتخابات به تاخیر افتاد


تا کنون دو بار نتایج قسمی انتخابات اعلام شد.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری آن کشور با دو روز تاخیر، روز شنبه ششم ثور اعلام خواهد شد. بر اساس تقویم انتخابات نتایج ابتدایی باید روز پنج شنبه تاریخ چهارم ثور اعلام می شد.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید به شکایاتی که از بابت نارسایی، تخطی و تقلبات در روز انتخابات دریافت داشته است، رسیدگی کند و پس از ارزیابی آن کمیسیون، نتایج ابتدایی اعلام شود.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که روز پنجشنبه چهارم ثور دور سوم نتایج قسمی آرای شمار شدۀ نامزدان ریاست جمهوری افغانستان اعلام خواهد شد. اما در مورد شمار دقیق و فیصدی آرایی که قرار است اعلام شود، جزئیاتی ارایه نکرد.

شماری از نامزدان ریاست جمهوری و حتا برخی نهاد های جامعۀ مدنی افغانستان در اعتراض به اعلام دو دور گذشتۀ نتایج قسمی گفتند که کمیسیون انتخابات بدون جدا ساختن آرای "پاک و ناپاک" از همدیگر نتایج قسمی را اعلام کرد.

برخی از نامزدان حتا کمیسیون مستقل انتخابات را به جانبداری از نامزد مشخص متهم کردند. اما آقای نور ضمن رد این گفته ها استدلال کرد که کمیسیون مستقل انتخابات بر اساس قوانین و لوایح انتخاباتی صلاحیت دارد و مکلف است تا مردم را همواره از نتایج آرای شان با خبر سازد.

بر اساس تقویم انتخابات افغانستان پس از اعلام نتایج ابتدایی که اکنون با دو روز تاخیر با تاریخ ششم ثور اعلام می شود، کمیسیون مستقل انتخابات پس از سه هفته یعنی ۲۴ ثور نتایج نهایی انتخابات را اعلام کند.
  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG