لینک های دسترسی

Breaking News

شورای صلح: نام حکمتیار از لست سیاه ملل متحد حذف شود


نمایندگان حزب اسلامی ۲۵ روز پیش برای مذاکرات صلح با حکومت به کابل آمد.

شورای عالی صلح افغانستان گفته است که با حذف نام گلبدین حکتمیار رهبر و سایر اعضای بلند پایۀ حزب اسلامی از فهرست سیاه سازمان ملل متحد موافق است.

مولوی عبدالخبیر اوچقوند معاون شورای عالی صلح به صدای امریکا گفت که این شورا و نمایندگان حزب اسلامی حکمتیار بر ۷۰ درصد موضوعات مورد بحث به توافق رسیده و به گفتۀ وی قرار است در دو نشست آینده میان دو طرف بر سایر مسایل توافق صورت گیرد.

شورای عالی صلح پیشنهادنامۀ را در سه فصل و ۲۶ ماده به نماینده‌گان حزب اسلامی حکمتیار سپرده بود که دو روز پیش در هیأت رهبری شورای عالی صلح روی آن بحث شد و توافق صورت گرفت که روی همین پیشنهادنامه با هیأت حزب اسلامی گفتگو شود.

مولوی عبدالخبیر اوچقوند می‌گوید که قرار است امروز پنجشنبه بار دیگر شورای عالی صلح و هیأت مذاکره‌کنندۀ حزب اسلامی مذاکره را شروع کنند و برای مسایلی که تاکنون به موافقه نرسیده اند، راه حل بیابند.

حدود ۲۵ روز پیش یک هیأت دو نفره حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، به رهبری محمدامین کریم برای مذاکرات صلح با حکومت به کابل آمد.

محمدامین کریم در مصاحبه‌ای با صدای امریکا گفت که حزب اسلامی برای صلح کدام پیش‌شرطی ندارد و می‌خواهد با حکومت افغانستان از طریق تفاهم بین‌الافغانی به یک موافقه برسد، اما حمایت ایالات متحده در این زمینه لازمی شمرده شد.

آقای کریم گفت "روند مذاکرات صلح دو بُعد دارد، بعد داخلی و بعد خارجی، در بعد خارجی‌اش متأسفانه بنابر اصطلاحی کشور ایالات متحده امریکا است، بخشی از کار مربوط آنها می‌شود و قرار معلوم علی‌رغم تعهد آقای اوباما مبنی بر ایجاد صلح در کشور ما و خروج نیروهای شان از کشور ما، هنوز هم حلقات جنگ‌طلب لابی نظامی در صدد استمرار جنگ در افغانستان و تداوم خونریزی استند."

این عضو هیأت حزب اسلامی می‌افزاید تا زمانی که موضع ایالات متحده امریکا در بخش صلح روشن نشود، مشکلات کماکان در افغانستان ادامه می‌یابد.

وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا به تاریخ ۱۹ فبروری ۲۰۰۳ نام گلبدین حکمتیار را به خاطر دست داشتن در اعمال دهشت افگنی القاعده و طالبان، درج فهرست دهشت افگنان کرد.

درست یکروز پس از این اقدام حکومت ایالات متحده، شورای امنیت سازمان ملل متحد بنابه درخواست حکومت امریکا، نام گلبدین حکمتیار را درج فهرست دهشت افگنان بین المللی کرد.

XS
SM
MD
LG