لینک های دسترسی

Breaking News

مظاهراتی برضد ایران در کابل راه‌اندازی شد


در این تظاهرات، معترضان برضد ایران و رئیس جمهور آن کشور شعار می‌دادند
در این تظاهرات، معترضان برضد ایران و رئیس جمهور آن کشور شعار می‌دادند

حزب مشارکت ملی افغانستان با راه اندازی گردهمایی اعتراض‌آمیز در کابل، سخنان رئیس جمهور ایران را تقبیح کرده، از این کشور می‌خواهد در امور داخلی افغانستان دخالت نکند.

صدها تن از اعضای حزب مشارک ملی افغانستان، پیش از چاشت امروز شنبه گردهمایی اعتراض‌آمیز را در پارک شهرنو کابل، به راه انداختند.

این اعتراض کنندگان با سردادن شعارها علیه رئیس جمهور ایران و نظام آن کشور، سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران را در مورد احداث بندها در افغانستان تقبیح کرده، از آن کشور می‌خواهند در امور داخلی افغانستان مداخله نکند.

نجیب‌الله کابلی، رئیس حزب مشارکت ملی افغانستان در جریان گردهمایی اعتراض‌آمیز، به خبرنگاران گفت "سخنان اخیر روحانی رئیس جمهور ایران را حزب مشارکت ملی با شدیدترین الفاظ محکوم می‌نمایید و بعد از این سخنان زشت و بی‌مورد و مداخله‌گرانۀ روحانی انشاالله که باعث وحدت و قوت هرچه بیشتر مردم افغانستان می‌شود".

این اعتراضات با خوانش قطعنامه‌ای خاتمه یافت.

در قطعنامۀ این اعتراض کنندگان از جامعه جهانی خواسته شده است تا با اعمال تحریم‌های بیشتر بالای ایران، آن کشور را از دخالت در امور داخلی افغانستان بازدارند.

عبدالحمید، یکی دیگر از اعتراض کنندگان گفت "به هیچ کسی و هیچ کشوری دیگر حق نخواهم داد تا در ملکیت شخصی افغان‌ها، مداخله داشته باشند و در آینده اگر ایران یا کشور دیگری، در این مورد یا امور داخلی افغانستان مداخلات مکرر و متداوم می‌داشته باشند ما هم به مظاهرات و گردهمایی خود ادامه می‌دهیم و شاید تصمیم‌های دیگر گرفته بتوانیم".

این اعتراض کنندگان هم‌چنان ادعا کردند که ایران، گروه‌های تروریستی را که در مقابل حکومت افغانستان می‌جنگند، آموزش می‌دهد و اکمال می‌کند.

با تلاش‌های زیاد موفق به دریافت دیدگاه سفارت ایران در کابل نشدیم؛ اما محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در افغانستان، پس اعتراضات گسترده در شبکه‌های مجازی انترنتی افغانستان، در یک مصاحبه خود، گفت از سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور آن کشور، تعبیر نادرست صورت گرفته است.

هم‌چنان پیش از این، ادعاهای مبنی بر تمویل گروه‌های تروریستی توسط ایران، از سوی مقامات آن کشور رد شده بود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، هفته گذشته در کنفرانس بین‌المللی اقلیم، گفت کشورش در مقابل احداث بندهای آب در افغانستان نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد.

دو روز قبل، به روز جمعه، نیز شماری از باشندگان ولایت هلمند با راه اندازی تظاهرات، به این سخنان رئیس جمهور ایران واکنش نشان دادند.

در همین حال حکومت افغانستان تأکید می‌کند که مدیریت آب‌ها به شکل قانونی، از اولویت این کشور است.

عبدالبصیر عظیمی، معین وزارت انرژی و آب افغانستان در صحبت با صدای امریکا گفت ایران همین اکنون چندین برابر حقش از آب‌های افغانستان استفاده می‌کند.

"پیام ما به کشورهای همسایه اینست که مدیریت آب‌ها تهدید برای کشورهای همسایه نیست، فرصت مشترک است، حق مسلم است و روابط کشورها براساس احترام متقابل و احترام به منافع ملی کشورها می‌شود و ما می‌خواهیم بگوییم، صحبت‌های که شده غیرعلمی و غیرقابل قبول می‌باشد."

آقای عظیمی گفت، تعداد بندهای که روی دست گرفته شده است، اگر با ۴۰ بندی که ایران در نوارمرزی افغانستان احداث کرده و جلو سرازیر شدن آب را در داخل افغانستان می‌گیرد، مقایسه شود، اندک است.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در آغاز حکومت خویش، وعده داده بود که ۲۱ بند بزرگ و کوچک را در سراسر افغانستان احداث خواهد کرد.

کابل و تهران برای تقسیم آب هلمند در زمان موسی شفیق صدراعظم پیشین افغانستان در سال ۱۳۵۱ خورشیدی، یک معاهده را امضا کرده اند، که براساس آن باید سالانه ۸۱۷ میلیون متر مکعب آب هلمند به ایران داده شود؛ اما حکومت افغانستان می‌گوید که سالانه چندین برابر بیشتر از توافق، آب به ایران می‌ریزد.

XS
SM
MD
LG